Müller o rekonstrukcji rządu: nie spodziewałbym się głębokich zmian

2021-08-31 10:10 aktualizacja: 2021-08-31, 12:17
Rzecznik rządu Piotr Mueller. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Rzecznik rządu Piotr Mueller. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
W tej chwili żadne decyzje polityczne w sprawie rekonstrukcji rządu jeszcze nie zapadły - poinformował w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, nie spodziewa się, że dojdzie to "głębokich zmian" w rządzie.

Müller pytany o ewentualne zmiany w rządzie odparł, że "mogą być zmiany". "W tej chwili takich decyzji jeszcze nie ma" - powiedział.

Zaznaczył, że zmiany w rządzie, o których wspominał kilka tygodni temu, dotyczyły przede wszystkim uzupełnienia wakatu po byłym wicepremierze, szefie resortu rozwoju Jarosławie Gowinie. "W tej chwili żadne decyzje polityczne w tym zakresie jeszcze nie zapadły" - dodał rzecznik rządu.

Müller podkreślał również, że istotne w kontekście rekonstrukcji będzie też uzupełnienie wakatów wiceministerialnych oraz zmiany w koalicji rządzącej. "Nie spodziewałbym się zmian głębokich" - stwierdził rzecznik rządu.

Powody dymisji Gowina

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał Jarosława Gowina z rządu. Powodem dymisji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii - jak informował Müller - było to, że Gowin oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali - w ocenie szefa rządu - "nierzetelne działania" dotyczące reformy podatkowej. Po dymisji zarząd Porozumienia podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy.

Po zdymisjonowaniu Gowina członkowie jego ugrupowania, którzy wchodzili w skład rządu, podali się do dymisji. Wśród nich znaleźli się Marcin Ociepa (wiceszef MON), Grzegorz Piechowiak (wiceszef MRPiT), Wojciech Murdzek (wiceminister edukacji i nauki), Iwona Michałek (wiceszefowa MRPiT) oraz Andrzej Gut-Mostowy (wiceszef MRPiT).

Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Iwony Michałek, która pozostała z Jarosławem Gowinem w Porozumieniu. Pozostali wiceministrowie - Ociepa, Piechowiak i Murdzek odeszli z Porozumienia, pozostali w klubie PiS i ich dymisje nie zostały przyjęte. Andrzej Gut-Mostowy również pozostał w klubie PiS i został powołany, podobnie jak Piechowiak, na sekretarza stanu w nowym Ministerstwie Rozwoju i Technologii. (PAP)

Autor: Mateusz Roszak

mmi/