Morawiecki: nie będziemy zamykać szpitali

2021-08-31 12:16 aktualizacja: 2021-08-31, 16:23
Premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Tomasz Grodzki Fot. PAP Fot. Radek Pietruszka i  Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Tomasz Grodzki Fot. PAP Fot. Radek Pietruszka i Paweł Supernak
My nie będziemy zamykać szpitali – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. "My chcemy te szpitale unowocześniać" – dodał.

Na konferencji po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że poprawa służby zdrowia nastąpiła na wszystkich możliwych odcinkach. "To dlatego wdrożyliśmy bardzo szybko rozwiązania cyfrowe – takie, jak elektroniczna recepta, elektroniczne zwolnienie, elektroniczne skierowanie – których nasi poprzednicy przez wiele lat nie potrafili zrealizować" – mówił premier.

Jak ocenił, "te działania podniosły polską służbę zdrowia na zupełnie inny poziom, poziom usług cyfrowych". "Ale to był tylko początek. Wielki program modernizacji szpitali, którego zręby przyjęliśmy, i który jest częścią Polskiego Ładu, zmieni charakter polskiego szpitalnictwa i polskich szpitali" – wyjaśnił Morawiecki.

"Chcę z całą mocą podkreślić, że my, w przeciwieństwie do tego, co mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki współpracujący blisko z panem Tuskiem, nie będziemy zamykać szpitali" – zapewnił premier.

"My te szpitale chcemy unowocześniać, zwiększać finansowanie służby zdrowia, czego najlepszym dowodem jest przyjęta ustawa o finansowaniu służby zdrowia na poziomie zupełnie nieosiągalnym jeszcze do niedawna, czyli 6 proc. za dwa lata, 7 proc. w kolejnych czterech latach, czyli za 6 lat"- zapewnił Morawiecki.

"Powołujemy fundusz, który będzie służył modernizacji elementów funkcjonowania szpitali"

Powołujemy fundusz wielkości 7 mld zł, który w najbliższych kilku latach będzie służył modernizacji takich elementów funkcjonowania szpitali, jak chociażby wymiana 90 tys. łóżek szpitalnych dla pacjentów – poinformował premier.

Po posiedzeniu rządu premier podkreślił, że pandemia pokazała, jak bardzo potrzebne są nowe inwestycje w służbę zdrowia.

"Stąd w ramach naszych działań powołujemy fundusz w wielkości 7 mld zł, który w najbliższych kilku latach będzie służył modernizacji takich elementów funkcjonowania szpitali, jak chociażby wymiana 90 tys. łóżek szpitalnych dla pacjentów, 4,5 tys. łóżek na OIOM-ach, 400 dodatkowych ambulansów i wymienionych ambulansów, które będą najnowocześniejsze, i wsparcie dla ratownictwa medycznego" – powiedział Morawiecki.

Autorki: Anna Kruszyńska,Daria Porycka