Witek: trzeba się sprzeciwić oskarżaniu Polaków o współsprawstwo II wojny światowej

2021-09-01 07:22 aktualizacja: 2021-09-01, 08:51
Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. Fot. PAP/Adam Warżawa
Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. Fot. PAP/Adam Warżawa
Dziś niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej; oskarża się Polaków o współsprawstwo II wojny światowej, to są haniebne słowa, którym trzeba się sprzeciwić, to nasz obowiązek - mówił marszałek Sejmu Elżbieta Witek na Westerplatte.

"Obrona Westerplatte stała się symbolem wielkiego męstwa, bohaterstwa, niezwykłego patriotyzmu i miłości do ojczyzny" - mówiła marszałek Witek podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak dodała, postawa obrońców Westerplatte jest dla nas wzorem do naśladowania.

Marszałek Sejmu powiedziała też, że wspominając 1 września 1939 r. powinniśmy zastanowić się i pomyśleć, co myśleliby obrońcy Westerplatte dzisiaj, kiedy jest tak "niebezpiecznie, kiedy na świecie jest tyle wojen, kiedy niebezpiecznie jest na naszej wschodniej granicy".

Witek: do wojny doprowadziły "dwie antyludzkie ideologie"

"Myślę, że nie byłoby dla nich nic ważniejszego niż to, żeby wszystkie siły połączyć, żeby bronić ojczyzny, żeby poświęcić dla niej wszystko" - stwierdziła.

Wskazała też, że do II wojny światowej doprowadziły "dwie antyludzkie ideologie". "Tam gdzie górę biorą ideologie, gdzie nie ma wartości nie można zbudować niczego trwałego" - mówiła.

Zwróciła też uwagę, że bohaterskich polskich żołnierzy po wojnie spotkały zsyłki, łagry, ubeckie więzienia, katorga, śmierć i zapomnienie. "Dzisiaj, kiedy pokolenie z II wojny światowej, ci, którzy o Polskę walczyli powoli odchodzą, to naszym obowiązkiem jest nie tylko przekazywać pamięć o bohaterstwie tamtych żołnierzy, ale pamiętajmy, że mamy znacznie ważniejszy obowiązek" - zaznaczyła.

"Dziś niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej. Wciąż w przestrzeni medialnej słyszymy o polskich, a nie niemieckich obozach śmierci. Oskarża się Polaków o współsprawstwo II wojny światowej. To są haniebne słowa, którym trzeba się sprzeciwić z całą stanowczością i to jest nasz obowiązek" - podkreśliła. (PAP)

Autorzy: Rafał Białkowski, Anna Wydorska

mmi/