Ponad 5 tysięcy wypadków, prawie 480 ofiar - policja podsumowała wakacje na drogach

2021-09-01 14:39 aktualizacja: 2021-09-01, 14:54
PAP/Darek Delmanowicz
PAP/Darek Delmanowicz
Podczas tegorocznych wakacji policjanci odnotowali ponad 5 tysięcy wypadków, w których zginęło 479 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych - poinformował PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Komisarz Robert Opas w rozmowie z PAP podkreślił, że każdego roku wakacje są czasem intensywnej służby dla policjantów pionu ruchu drogowego. "Codziennie na polskie drogi wyjeżdżało ich około 4 tysięcy" – przekazał policjant.

"Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podczas okresu wakacyjnego byli zaangażowani w zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Głównym celem było ograniczenie liczby wypadków i kolizji" - zaznaczył.

Podał również dane dotyczące wypadków na polskich drogach. "W okresie wakacji policjanci odnotowali 5 216  wypadków (w 2020 r. – 5 598, w 2019 r. – 6 289), w których zginęło 479 osób (2020 r. - 500, 2019 r. - 594), a 6 172 zostało rannych (2020 r. – 6 525 , 2019 r. – 7 462)" - wyliczył.

Mniej wypadków, jednak to nie oznacza, że zabrakło tragicznych zdarzeń

"Są to dane lepsze niż w poprzednich latach, jednak nie oznacza to, że zabrakło tragicznych zdarzeń, których ofiary znalazły się w tej smutnej statystyce. Nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków ruchu oraz lekceważenie fundamentalnych przepisów – jak te w postaci nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu - przyczyniły się do zaistnienia wielu z nich" - wytłumaczył

W rozmowie z PAP kom. Robert Opas poinformował także, że od początku 2021 roku prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym zostało zatrzymane 41 029  kierującym. "To nieco mniej takich przypadków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rok wcześniej prawo jazdy zostało zatrzymane bowiem 44 523 kierowcom" - tłumaczył dodając, że policjanci od początku roku zatrzymali już ponad 69 tysięcy nietrzeźwych kierujących.

Wskazał, że po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół. "Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Policyjnych patroli w tych miejscach na pewno nie zabraknie. Bezpieczna droga do szkoły to cel działań funkcjonariuszy" – podkreślił.

"W pierwszych dniach września, policyjne patrole będą pełnić służbę w rejonach szkół oraz zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Przed rozpoczęciem roku szkolnego policjanci przeprowadzili m.in. weryfikacje oznakowania oraz urządzeń ostrzegawczo zabezpieczających w rejonach szkół oraz placówek oświatowych. W jej wyniku sporządzono blisko 1500 wniosków o jego poprawę" - wyjawił.

Apel o rozsądek i przestrzeganie przepisów

Przypomniał też o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. "Wrzesień charakteryzuje się zmienną aurą, co należy wziąć pod uwagę podczas kierowania pojazdem i uczestnictwem w ruchu drogowym w charakterze pieszego. Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie" - dodał.

"Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze. Szybciej zapadający zmrok oraz padający deszcz wymagają od wszystkich szczególnej ostrożności. Najwięcej bowiem w kwestii wspólnego bezpieczeństwa zależy od samych uczestników ruchu drogowego" - zaapelował.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

mmi/