W Polsce były przypadki zakażenia wariantem Mu. Resort zdrowia potwierdza

2021-09-02 14:06 aktualizacja: 2021-09-02, 15:39
Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Fot. PAP/Andrzej Grygiel
W lipcu potwierdzono w woj. pomorskim cztery przypadki wariantu Mu koronawirusa, obecnie nie ma aktywnie zakażonej nim osoby – powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"Cztery przypadki zakażenia wariantem Mu koronawirusa potwierdzono w Polsce między 18 a 26 lipca br. w woj. pomorskim. Na dziś nie ma w naszym kraju aktywnie zakażonego tym wariantem" – powiedział Andrusiewicz. "Zanim się rozprzestrzenił został zdominowany przez wariant Delta" – dodał.

Pytany o to, ile próbek jest badanych w ramach sekwencjonowania pozwalającego ocenić skalę występowaniem wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji, Andrusiewicz podał, że ok. jednej trzeciej przypadków.

WHO monitoruje nowy niepokojący wariant koronawirusa

WHO poinformowała w środę, że monitoruje nowy niepokojący wariant koronawirusa o nazwie Mu. Nowy szczep wykryto po raz pierwszy w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 proc. zakażeń. Według WHO dotąd stwierdzono go w 39 krajach na świecie, w tym w Polsce.

WHO podała też, że w skali globalnej Mu odpowiada jedynie za 0,1 proc. infekcji. Dotychczas zakażenia tym wariantem wykryto w 39 krajach na całym świecie, w tym najwięcej w USA.

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID, na którą powołuje się WHO, pierwsze przypadki zakażenia nowym szczepem odnotowano także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, a także w Polsce.

"Wariant Mu w Ameryce Południowej, obok wariantu Delta, będzie monitorowany pod kątem zmian" - przekazała agenda ONZ do spraw zdrowia.

Mu to piąty tzw. niepokojący wariant (variant of concern, VOC) SARS-CoV-2. Na liście WHO ponadto znajdują się: wariant Alfa (B.1.1.7, wcześniej określany jako brytyjski), wariant Beta (B.1.351; wcześniej południowoafrykański), wariant Gamma (P1; brazylijski) i wariant Delta (B.1.617.2;  indyjski). (PAP)

Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

mmi/