Prezydent Duda zawetuje ustawę medialną? Karczewski: są jeszcze inne możliwości

2021-09-08 07:29 aktualizacja: 2021-09-08, 08:51
Prezydent RP Andrzej Duda Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Prezydent RP Andrzej Duda Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Nie jestem taki pewien, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę medialną, są jeszcze inne możliwości, nie tylko podpisanie lub weto; na pewno prezydent będzie wnikliwie analizował sytuację - powiedział PAP na Forum Ekonomicznym w Karpaczu senator PiS Stanisław Karczewski.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot pytany w poniedziałek w Radiu Zet o stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji przypomniał, że "prezydent mówił o tym wprost – a ja w jego imieniu komunikowałem to stronie rządowej, politycznej, inicjatorom tego projektu – że w tym kształcie jest gotów zawetować tę ustawę".

Senator Karczewski pytany przez PAP o tę zapowiedź stwierdził: "Nie jestem taki pewien, że pan prezydent zawetuje". "Na pewno będzie wnikliwie analizował sytuację. Są jeszcze inne możliwości, nie tylko podpisanie lub weto" - zaznaczył.

"Myślę, że tutaj pan prezydent na pewno wykorzysta swój czas 21. dni i podejmie suwerenną decyzję. Będziemy na to czekali" - przyznał Karczewski.

Ustawa przyjęta przez Sejm 11 sierpnia, zdaniem jej autorów, ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Sejm przyjął dwie poprawki zgłoszone przez PiS i jedną poprawkę Konfederacji.

W poniedziałek na wspólnym posiedzeniu senackich komisji Kultury i Środków Przekazu, komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz komisji Ustawodawczej senatorowie przegłosowali odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w całości.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji w ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery. (PAP)

autor: Rafał Białkowski