Dera: prezydent nie zaakceptuje nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w tym kształcie

2021-09-08 09:47 aktualizacja: 2021-09-08, 12:39
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent powiedział, że w tym kształcie, który jest, nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji jest nie do zaakcentowania – powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.

Prezydencki minister był pytany na antenie TVN24 m.in. o to, czy prezydent powiedział wprost rządzącym, że nie zaakceptuje nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w tym kształcie. "Tak, mamy wyraźny komunikat. Prezydent też publicznie powiedział w wywiadzie, dlaczego się nie zgadza z tą propozycją rozwiązania. Szef gabinetu także wyraźnie dał sygnał, że prezydent w tej formie przygotowanej ustawy nie zaakceptuje" – mówił Dera.

Prezydencki minister był również pytany, czy prezydent uważa, że ta ustawa jest w ogóle niepotrzebna, czy oczekiwałby tej ustawy w innym kształcie. "Od tego jest rząd, a nie prezydent" – wskazał Dera.

Senackie komisje za odrzuceniem nowelizacji ustawy medialnej 

Ustawa, zdaniem autorów, ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Sejm przyjął dwie poprawki zgłoszone przez PiS i jedną poprawkę Konfederacji.

W poniedziałek na wspólnym posiedzeniu senackich komisji Kultury i Środków Przekazu, komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz komisji Ustawodawczej senatorowie przegłosowali odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w całości.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji w ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

mmi/