Wystartowała Cyfrowa Europa Karpat, wspólna inicjatywa Sejmu i Centrum GovTech

2021-09-10 20:01 aktualizacja: 2021-09-11, 08:08
Pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska. Fot. PAP/Paweł Supernak
Pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska. Fot. PAP/Paweł Supernak
Cyfrowa Europa Karpat to wspólna inicjatywa Sejmu RP i Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem jest zwiększenie rozpoznawalności i atrakcyjności regionu, zbudowanie świadomości wśród mieszkańców i turystów, a także zacieśnienie współpracy w regionie, również w ramach Unii Europejskiej czy Trójmorza. Pomysłodawcą jest były marszałek Marek Kuchciński.

"Projekt ma zachęcić do współpracy ludzi młodych, turystów, mieszkańców regionu zainteresowanych geocachingiem, skrytkami karpackimi i cyfrową turystyką" – powiedział Kuchciński. Dodał, że w ramach współpracy z GovTech zaplanowano działania skierowane do firm turystycznych i placówek kulturowych z regionu, które będą zaangażowane w Cyfrową Europę Karpat.

Projekt Cyfrowa Europa Karpat

W ramach projektu planowane są trzy filary Cyfrowej Europy Karpat: specjalna aplikacja turystyczna i dwie angażujące społeczność akcje maraton turystyczny i maraton geocachingowy, czyli połączenie świata cyfrowego z rzeczywistym poprzez specjalne skrzynki.

Jak przekazała pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska, aplikacja oparta na grywalizacji będzie zachęcać do dzielenia się wiedzą o atrakcjach Karpat.

"Aplikacja umożliwi każdemu dodawanie nowych atrakcji do ogólnopolskiej bazy, konfigurowanie własnych tras i zdobywanie wiedzy o odwiedzanych miejscach. Cyfrowa Europa Karpat nie zastępuje naszego ruchu turystycznego, ale ma go wspierać i sprawiać, że jest jeszcze bardziej ciekawy" – powiedziała Orłowska.

Orłowska dodała, że dzięki temu turystyka w regionie będzie jeszcze bardziej nowoczesna niż alpejska.

"Zaczynamy już od tych najbardziej nowoczesnych rozwiązań, które angażują społeczności. A tam, gdzie są zaangażowane społeczności, tam najwięcej jest pomysłów" – podkreśliła.

Aplikacja zostanie przygotowana na najbardziej popularne systemy operacyjne telefonów komórkowych.

"Zaprosimy programistów, aby to oni stworzyli aplikację. Zostaną w tym celu wykorzystane doświadczenia Centrum GovTech, które opracowało specjalną procedurę konkursową przyjazną dla start-upów i małych firm" – dodała Orłowska.

Premiera aplikacji zaplanowana jest na najbliższy sezon turystyczny 2022 roku. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

kgr/