Do wyborów w Niemczech zostały dwa tygodnie. Kandydat SPD wygrał drugą debatę telewizyjną

2021-09-13 06:48 aktualizacja: 2021-09-13, 12:17
Kandydaci: Olaf Scholz, Annalena Baerbock, Armin Laschet. Fot. PAP/EPA/Michael Kappeler
Kandydaci: Olaf Scholz, Annalena Baerbock, Armin Laschet. Fot. PAP/EPA/Michael Kappeler
Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Olaf Scholz wygrał drugą debatę telewizyjną, przeprowadzoną w niedzielę wieczorem, na dwa tygodnie przed wyborami do Bundestagu - wynika z błyskawicznego sondażu telewizji ARD wśród widzów po zakończeniu programu.

W debacie na antenie publicznych stacji ARD i ZDF udział wzięło troje kandydatów na kanclerza RFN: Annalena Baerbock (Zieloni), Armin Laschet (CDU/CSU) i Olaf Scholz (SPD).

Z sondażu wynika, że najbardziej przekonywujący podczas debaty był Olaf Scholz (41 proc. widzów). Na drugim miejscu znalazł się Armin Laschet (27 proc.) Najmniej przekonywująca była dla widzów Annalena Baerbock (25 proc.). W kwestii kompetencji najlepiej wypadł Scholz (49 proc.), wyprzedzając Lascheta (26 proc.) i Baerbock (18 proc.).

Za najbardziej wiarygodnego kandydata według sondażu ARD widzowie uznali Scholza (39 proc.). Baerbock i Lascheta poparło w tej kwestii po 26 proc. ankietowanych.

Po pierwszej debacie telewizyjnej (na antenie telewizji RTL i ntv) przed dwoma tygodniami widzowie także wskazali na zwycięstwo Olafa Scholza (36 proc.), przed Annaleną Boerbock (30 proc.) i Arminem Laschetem (25 proc.).

W sondażu ARD po drugiej debacie telewizyjnej 43 proc. widzów opowiedziało się za Scholzem, gdyby kanclerza Niemiec wybierano w bezpośrednim głosowaniu. Na drugim miejscu znalazł się Laschet (24 proc.), a na trzecim uplasowała się Baerbock (19 proc.).

Wybory do Bundestagu odbędą się 26 września. (PAP)

dors/