Polska para prezydencka przybyła do Rzymu

2021-09-14 16:40 aktualizacja: 2021-09-14, 19:13
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą . Fot. Wojciech Olkuśnik
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą . Fot. Wojciech Olkuśnik
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli we wtorek do Rzymu. Głowa polskiego państwa weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów kilkunastu państw Europy. Tematem rozmów ma być przyszłość Unii Europejskiej.

Pierwszego dnia wizyty, tuż po przylocie, prezydent Duda złoży wraz z małżonką kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra.

Prezydent odznaczy też Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego, doświadczonego dyplomatę watykańskiego, który w tym roku obchodzi 30-lecie pracy.

Z kolei w środę, jak przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, podczas spotkania Grupy Arraiolos prezydent Duda weźmie udział w dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej jako globalnego gracza. "Wraz z nim będą między innymi prezydenci Włoch, Niemiec i 12 innych krajów, głównie z naszego regionu" - przekazał Kumoch.

"Spotkania Grupy Arraiolos, to dobra okazja do refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej, omówienia bieżącej europejskiej agendy i wyzwań globalnych" – dodał minister.

W tym roku tematy spotkań będą się koncentrowały na zagadnieniu autonomii i suwerenności strategicznej UE. Osobna dyskusja poświęcona będzie też wpływowi UE na budowanie i kształtowanie multilateralizmu.

W spotkaniu wezmą udział szefowie 15 państw: Włoch, Bułgarii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Łotwy, Węgier, Malty, Austrii, Polski, Portugalii, Słowenii i Finlandii.

Grupa Arraiolos powstała w 2003 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii i Węgier, do których w późniejszych latach dołączali inni przywódcy.

Z Rzymu Aleksandra Rebelińska (PAP)

kgr/