Prezes IPN na blogu Echa Moskwy: "Polacy nigdy nie wyrzekli się wolności"

2021-09-17 12:18 aktualizacja: 2021-09-17, 12:24
"Polska jest nie tylko jednym z najbardziej doświadczonych historią państw na świecie, ale czerpie z tego siłę do walki o najbardziej uniwersalną ludzką wartość – wolność” – pisze prezes IPN Karol Nawrocki na blogu niezależnego rosyjskiego radia Echa Moskwy.

W artykule "Polska. Jej drugie imię to Historia" szef IPN przedstawia wydarzenia kształtujące polską tożsamość. Nawiązuje przy tym do daty 17 września 1939 roku. "Dla wielu ludzi na świecie zaskoczeniem może być fakt, że nie tylko Niemcy zaatakowali Polskę. 17 września 1939 r. polską granicę przekroczyły również wojska Związku Sowieckiego" - przypomina Nawrocki. Zaznacza, iż wydarzenia te były "realizacją tajnego porozumienia podpisanego 23 sierpnia 1939 roku między nazistowskimi Niemcami i bolszewicką Rosją".

Później "na progu wolności Polska została oddana przez wielkie mocarstwa we władanie Związkowi Sowieckiemu i ustanowionemu przez niego komunistycznemu rządowi. Wraz z frontem do naszego kraju wchodziły sowieckie jednostki specjalne, dokonując aresztowań i masowych mordów na ludziach, którzy przez pięć lat walczyli o wolność. Kiedy Zachód świętował odzyskaną wolność, Polakom po raz kolejny zabierała ją Sowiecka Rosja" - pisze prezes IPN.

"Polacy nigdy nie wyrzekli się wolności"

Jednak - zaznacza - "Polacy nigdy nie wyrzekli się wolności", a Polska wciąż buntowała się "w czasach, gdy połowa Europy pozostawała pod wpływem Związku Sowieckiego". "Nie było dekady bez protestu, najczęściej krwawo stłumionego, a o skali odrzucenia komunistycznej władzy świadczy fakt, że do powstałego w 1980 roku związku zawodowego +Solidarność+ zapisało się 10 milionów Polaków" - czytamy w artykule.

Prezes IPN podkreśla, że "od powstania +Solidarności+ zaczęła się erozja sowieckiego komunizmu", a "po dziesięciu latach od jej narodzin cała Europa znów mogła cieszyć się wolnością". Rozpadło się bowiem imperium sowieckie, państwa Europy Środkowej znów stały się demokracjami, a ludzie w nich odzyskali wolność. "Europa stała się jednością – to również zasługa polskiego genu wolności" - podsumowuje Nawrocki.

Publikacja ukazała się w języku rosyjskim w Echu Moskwy w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu". Projekt ten realizowany jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl. (PAP)

io/
 

TEMATY: