Prezydent Joe Biden zwoła wirtualny szczyt poświęcony walce z pandemią Covid-19

2021-09-18 07:10 aktualizacja: 2021-09-18, 09:36
Fot. Prezydent USA Joe BIden. Fot. PAP/ EPA/Yuri Gripas
Fot. Prezydent USA Joe BIden. Fot. PAP/ EPA/Yuri Gripas
Prezydent USA Joe Biden planuje zwołanie na środę 22 bm. wirtualnego szczytu poświęconego walce z pandemią Covid-19 na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - poinformował w piątek Biały Dom

Jak poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki celem szczytu będzie "zintensyfikowania wspólnych działań" w dziedzinie walki z pandemią. Biden zamierza m. in. zaapelować do światowych przywódców o "większe ambicje" w kwestii produkcji powszechnie dostępnych szczepionek.

Szczyt zostanie zorganizowany w najbliższych dniach

Biały Dom nie podał listy zaproszonych do udziału w szczycie. Ma to nastąpić - jak powiedziała Psaki - w najbliższych dniach.

Biden udaje się do nowojorskiej siedziby ONZ w poniedziałek, gdzie we wtorek, po raz pierwszy od objęcia urzędu prezydenta, wygłosi przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego. Po serii spotkań dwustronnych w kuluarach, powróci do Białego Domu, skąd będzie przewodniczyć szczytowi.

Według anonimowego urzędnika Białego Domu, prezydent dąży do skoordynowania światowej walki z wirusem z udziałem czołowych przywódców, biznesmenów, organizacji pozarządowych, filantropów i działaczy społecznych. Celem ma być też zapobieżenie podobnym zjawiskom w przyszłości.

Rozmowy na temat walki z pandemią mają być kontynuowane na szczycie grupy G20 w październiku w Rzymie. (PAP)

kgr/

TEMATY: