"DGP": Szczepienie przeciw grypie w aptece. Dla kogo bezpłatne?

2021-09-22 09:48 aktualizacja: 2021-09-22, 09:52
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Już nie tylko iniekcje antycovidowe mają być możliwe w aptece, z tym że te są bezpłatne. Za inne będziemy musieli zapłacić – informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

W Ministerstwie Zdrowia rozważany jest pomysł, żeby dać nam możliwość załatwienia sprawy szczepień przy jednej wizycie w aptece. Preparat przeciwgrypowy byłby odpłatny, ale sporo osób mogłoby skorzystać z refundacji na różnym poziomie – na przykład 100 proc. dotyczyłoby np. seniorów od 75. roku życia, kobiet w ciąży czy dzieci – podaje gazeta.

"Argument jest taki, że włączenie w szczepienia aptek odciążyłoby przychodnie i pozwoliłoby zaoszczędzić, dzięki czemu za darmo można by wprowadzić szczepienia przeciwko HPV, początkowo tylko dla dziewczynek" – czytamy na łamach "DGP".

Środowisko farmaceutów, które od dawna walczy o prawo do szczepienia, wskazuje, że to, jak w praktyce mogłoby wszystko wyglądać, zależy od szczegółowych regulacji.

"Ich zdaniem opcja minimum jest taka, że to lekarz kwalifikuje pacjenta do szczepienia i wystawia mu receptę. Na jej podstawie wydawana jest szczepionka i wykonuje się zastrzyk w aptece. Drugie rozwiązanie to kwalifikacja do szczepienia przez farmaceutę" – podaje gazeta.

Najbardziej oczekiwane – jak dodaje dziennik – jest jednak danie farmaceutom prawa do wystawiania recept. Obecnie mogą to zrobić tylko dla siebie albo dla rodziny. (PAP)