Niedzielski o proteście w białym miasteczku: chcemy prowadzić rozmowy w partnerskim ujęciu

2021-09-22 10:01 aktualizacja: 2021-09-22, 12:39
Fot. PAP/Piotr Nowak
Fot. PAP/Piotr Nowak
Chcemy, aby rozmowy były prowadzone w partnerskim ujęciu, a nie za pomocą kamer – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, odnosząc się do protestu w białym miasteczku. Wskazał, że "konkretne propozycje zostaną przestawione jutro".

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i protestujących medyków. "To było dobre spotkanie. Dziś jesteśmy już w innej sytuacji, bo jesteśmy w dialogu, szukamy porozumienia, szukamy kompromisu" – powiedział po negocjacjach dziennikarzom podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber. "Wymieniliśmy się dokumentami, co nie oznacza, że we wszystkim musimy się zgadzać" – dodał.

Bromber poinformował, że został ustalony harmonogram kolejnych spotkań. "Najbliższe spotkanie w czwartek o godz. 11.00. Omówiliśmy szczegółowo punkt po punkcie. Ustaliliśmy jakich dokumentów nam brakuje, jakich brakuje informacji i każda ze stron zobowiązała się w konkretnym terminie te dokumenty dostarczyć. Spotykamy się w czwartek na kolejnych rozmowach" – zapowiedział Bromber.

Kolejna tura rozmów 

Minister zdrowia podczas środowej konferencji powiedział, jak będzie wyglądał dialog prowadzony z protestującymi w białym miasteczku. "Konkretne propozycje zostaną przestawione jutro. Chcemy, aby rozmowy były prowadzone w partnerskim ujęciu, a nie za pomocą kamer. Myślę, że wczorajsze spotkanie pokazuje, że pewnego rodzaju wyciszenie służy tworzeniu lepszej atmosfery" – mówił. 

Szef MZ wyjaśnił, że "to co będziemy się starać proponować drugiej stronie, to przed wszystkim przyjęcie pewnej formuły, którą też tutaj zastosowaliśmy, czyli formuły trójstronnej".

Jak podkreślił Niedzielski, to rozwiązanie nie polega na rozmowie tylko z wybranymi partnerami. "W ramach zespołu trójstronnego mamy związek zawodowy +Solidarność+, związek zawodowy OPZZ, a także pracodawców, którzy nie uczestniczą w proteście" – przypomniał Niedzielski. "Z nimi również prowadzimy dialog na temat budowania takiej ścieżki wzrostu wynagrodzeń, która będzie wykorzystywała fakt, że nakłady na zdrowie w najbliższych latach będą rosły do poziomu 7 proc. PKB" – wskazał minister zdrowia.

"Chcemy, rozmawiając z komitetem protestującym, zaprosić do rozmowy trójstronnej, czyli do rozmowy, która będzie uwzględniała nie tylko punkt widzenia wybranej grupy, która znajduje się w komitecie protestacyjnym, ale całości środowiska i to nie tylko środowiska po stronie związków zawodowych, ale też po stronie pracodawców" – podkreślił Niedzielski.

"Rozwiązania, które są wypracowywane bez takiego wspólnego spojrzenia, bardzo często są potem kontestowane przez pozostałe strony, które w tych porozumieniach nie uczestniczą" – dodał.

"Głównym założeniem naszej jutrzejszej rozmowy będzie próba przekonywania, że musimy rozmawiać w szerszej formule i do tego będziemy zachęcali" – podkreślił. Wskazał, że "przykład ratownictwa i wcześniej wypracowanych rozwiązań przekonują do tego, że powinniśmy rozwiązywać problemy na szerszym forum".

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy ma osiem postulatów

Postulaty obejmują m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów komitetu protestacyjnego byłyby ogromne. Kierownictwo MZ zaznacza, że realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie i deklaruje, że chce rozmawiać o wynagrodzeniach i ścieżce ich wzrostu. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

mmi/