Młody aktor wyróżniony. Jędrzej Hycnar laureatem nagrody krytyków

2021-09-22 12:24 aktualizacja: 2021-09-22, 15:53
Jędrzej Hycnar, fot. PAP/Kalbar
Jędrzej Hycnar, fot. PAP/Kalbar
Jędrzej Hycnar, zespół stołecznego Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich i Alicja Karluk zostali laureatami Nagród Róży za 2020 r., przyznanych przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP. Wręczenie laurów odbędzie się 6 października w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

"Nagrodą Róży za rok 2020 jury postanowiło uhonorować: w kategorii słuchowisko radiowe - Jędrzeja Hycnara (rola w słuchowisku 'Chaja i Chaim. Opowieść o dwóch liściach' autorstwa Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza), w kategorii 'w sieci' - kreację zbiorową zespołu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich (w spektaklu 'Nie ma' wg Mariusza Szczygła w reż. Agnieszki Lipiec Wróblewskiej)" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono, "w kategorii spektakl Teatru Telewizji uhonorowano Alicję Karluk za rolę Klary w przedstawieniu 'Zemsta' Aleksandra Fredry w reż. Redbada Klynstry-Komarnickiego".

Kapituła Nagrody Róży obradowała w składzie: Krystyna Piaseczna (przewodnicząca Kapituły i Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP) oraz Janina Klimas, Jerzy Kosiewicz, Piotr Rudzki, Anita Nowak, Ewa Heine, Katarzyna Mańko, Paulina Ilska i Andrzej Piątek.

Wręczenie nagród 6 października

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 6 października o godz. 12 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

"Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP od tego roku przyznaje 'Nagrodę Róży' za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Telewizji. W tym roku dołączyła jeszcze dwie kategorie: debiut w Teatrze Polskiego Radia oraz 'w sieci'. Kandydatów do nagrody, której celem jest promocja i popularyzacja młodych talentów, zgłaszają teatry, nadawcy, a także państwowe szkoły teatralne i ewentualnie środowiska teatralne" - poinformowała PAP przewodnicząca Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP Krystyna Piaseczna.

Pierwszą laureatką Nagrody Róży, przyznanej w 2019 r. za debiut w spektaklu Teatru Telewizji "Fantazja Polska" autorstwa i w reż. Macieja Wojtyszki, była Weronika Asińska. (PAP)

Autor: Grzegorz Janikowski

js/