Na wniosek Polski Unia Europejska potępiła ataki cybernetyczne Rosji

2021-09-24 18:33 aktualizacja: 2021-09-25, 08:04
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Na wniosek Polski Unia Europejska w piątek w oświadczeniu potępiła ataki cybernetyczne i działania dezinformacyjne Rosji wymierzone w państwa członkowskie. Wezwała też Rosję do ich zakończenia.

„Na naszą prośbę rosyjskie cyberataki i działania dezinformacyjne wymierzone w Polskę i inne kraje UE wywołały silną reakcję. Unia Europejska potępia Rosję i wzywa do zakończenia jej szkodliwych działań w cyberprzestrzeni” – podało w piątek Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE na Twitterze.

Oświadczenie w imieniu UE wydał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Podkreślił w nim, że niektóre państwa członkowskie UE doświadczają ataków cybernetycznych, wspólnie określanych jako Ghostwriter, i powiązały ich pochodzenie z Rosją.

„Takie działania są niedopuszczalne, ponieważ mają na celu zagrozić naszej integralności i bezpieczeństwu, demokratycznym wartościom i zasadom oraz podstawowemu funkcjonowaniu naszych demokracji. Te szkodliwe działania cybernetyczne są wymierzone w wielu członków parlamentów, urzędników państwowych, polityków oraz przedstawicieli prasy i społeczeństwa obywatelskiego w UE poprzez dostęp do systemów komputerowych i kont osobistych oraz kradzież danych. Działania te są sprzeczne z normami odpowiedzialnego zachowania państw w cyberprzestrzeni, przyjętymi przez wszystkie państwa członkowskie ONZ, i mają na celu podważenie naszych demokratycznych instytucji i procesów, w tym poprzez umożliwienie dezinformacji i manipulacji informacjami” – wskazał Borrell.

Dodał też, że Unia Europejska i jej państwa członkowskie zdecydowanie potępiają ataki cybernetyczne. „Wzywamy Federację Rosyjską do przestrzegania norm odpowiedzialnego zachowania państwa w cyberprzestrzeni” – podkreślił szef unijnej dyplomacji.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

kgr/