Niemcy w niedzielnych wyborach zagłosowali za stabilnością

2021-09-27 17:24 aktualizacja: 2021-09-28, 07:24
Fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN
Fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN
Niemcy zagłosowali za stabilnością, za kontynuacją polityki Angeli Merkel; wynik wyborów w Niemczech nie jest porażką odchodzącej kanclerz - oświadczył w poniedziałek sekretarz ds. europejskich Francji Clement Beaune.

„Bez wątpienia w Niemczech będzie skomplikowana koalicja, prawdopodobnie z trzema partiami politycznymi. Ale w naszym francuskim interesie jest szybkie utworzenie silnego rządu niemieckiego" – powiedział Beaune, zapytany w stacji France 2 o prawdopodobną wygraną socjaldemokratów z SPD w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Niemczech 

„Nie wierzę, że jest to porażka dla Angeli Merkel. Niemcy faktycznie głosowali na kanclerz” - komentował wyniki wyborów Beaune. „Socjaldemokrata Olaf Scholz jest wicekanclerzem i całą swoją kampanię prowadził idąc w ślady Merkel i twierdząc, że jest za ciągłością władzy” – dodał francuski polityk.

„Nasz najbliższy sąsiad bardzo ceni sobie stabilność i umiar. Podczas kampanii toczyły się debaty o pokojowym i dobrym zachowaniu. Kontrast jest uderzający z tym, co dzieje się we Francji” – zauważył Beaune, który wezwał do brania przykładu z Niemiec podczas kampanii  przed wyborami prezydenckimi we Francji w kwietniu 2022 roku.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
io/

PAP