Spotkanie Pawła Kukiza z prezydentem dziś wieczorem. O czym będą rozmawiać?

2021-09-30 06:51 aktualizacja: 2021-09-30, 12:54
Paweł Kukiz, fot. PAP/Paweł Supernak
Paweł Kukiz, fot. PAP/Paweł Supernak
Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek w liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem - dowiedziała się PAP. Według Pawła Kukiza spotkanie będzie dotyczyło złożenia w Sejmie projektu ustawy ws. wprowadzenie instytucji sędziów pokoju oraz inicjatyw proobywatelskich.

Nad rozwiązaniami dotyczącymi instytucji sędziów pokoju pracuje prezydencki zespół powołany przez Andrzeja Dudę w marcu.

Propozycja wprowadzenia instytucji sędziów pokoju to jeden ze sztandarowych projektów Kukiz'15. Prezydencki zespół zainaugurował działalność po rozmowach Pawła Kukiza z prezydentem Dudą.

Kukiz powiedział PAP, że rozmowy będą dotyczyły tego, kiedy może trafić do Sejmu przygotowany przez zespół gotowy projekt ustawy. "Będzie też podsumowanie dotychczasowych prac nad ustawą o sędziach pokoju" - dodał polityk.

Projekt ustawy dot. sędziów pokoju

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Drugim ważnym tematem, o którym Kukiz chce rozmawiać z prezydentem, jest zmiana ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej, a także o innych inicjatywach proobywatelskich. "Poprosimy prezydenta, aby to z jego kancelarii wyszedł ten projekt" - powiedział polityk.

"Chcemy, aby w ustawie zapisać możliwość zdigitalizować zbierania podpisów. Obecnie przy RODO zebranie 100 tysięcy podpisów jest bardzo trudne" - dodał Kukiz. (PAP)

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Grzegorz Bruszewski

js/