Szef MON: z Włochami łączy nas element historyczny, ale współpracujemy też dziś

2021-10-04 19:15 aktualizacja: 2021-10-04, 21:42
Ministrowie obrony narodowej Rzeczypospolitej Polskiej Mariusz Błaszczak (L) oraz Włoch Lorenzo Guerini (P). Fot. PAP/Leszek Szymański
Ministrowie obrony narodowej Rzeczypospolitej Polskiej Mariusz Błaszczak (L) oraz Włoch Lorenzo Guerini (P). Fot. PAP/Leszek Szymański
Z Włochami łączy nas silny element historyczny, ale także współpracujemy dziś, tu i teraz - podkreślił w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z włoskim ministrem obrony Lorenzo Guerinim.

Błaszczak na konferencji prasowej dziękował ministrowi obrony Włoch za obecność w Polsce oraz za otwartość strony włoskiej na współpracę w formacie NATO, UE i ONZ.

"W czasie naszej rozmowy podkreślałem solidarność okazywaną nam przez partnera włoskiego, jeżeli chodzi o pamięć historyczną, bo przecież zarówno cmentarz na Monte Casino, jak i inne miejsca, gdzie spoczywają żołnierze z 2 Korpusu, są miejscami dla Polski świętymi" - powiedział polski minister. "Zawsze możemy liczyć na serdeczność włoskich gospodarzy" - dodał.

Szef MON zauważył, że z Włochami łączy nas silny element historyczny. "Ale także współpracujemy dziś. Współpracujemy tu i teraz. Współpracujemy, jeżeli chodzi o ćwiczenia wojskowe, współpracujemy, jeżeli chodzi o działania przemysłów zbrojeniowych - włoskiego przemysłu zbrojeniowego i polskiego przemysłu zbrojeniowego" - podkreślił.

"Polskie podejście w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego do współpracy charakteryzuje zdefiniowane 360 stopni. Jesteśmy wrażliwi na to wszystko, co dzieje się wokół Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oczywiście, dla nas takim pierwszym wyzwaniem jest wschodnia flanka NATO, ale też wojsko polskie jest obecne na południowej flance. Oczywiście z racji położenia geograficznego Włochy szczególnie zajmują się zagrożeniami płynącymi od południa" - zaznaczył minister Błaszczak.

Polska i Włochy, jak wskazał, solidarnie się wspierają. "Wojsko włoskie jest na terytorium Łotwy, również wojsko polskie jest na terytorium Łotwy, a więc wspólnie nasi żołnierze ćwiczą. W ramach misji Unii Europejskiej wojsko polskie jest na Sycylii i zajmuje się patrolowaniem Morza Śródziemnego. Razem jesteśmy także w Libanie, tu też nasi żołnierze dbają o zapewnienie pokoju, zapewnienie bezpieczeństwa" - wymienił Błaszczak.

Szef MON dziękował włoskiemu odpowiednikowi za wspólnie podejmowanie wyzwań i wspólne szukanie rozwiązań. "Przed nami jeszcze wiele projektów. Można to spointować w ten sposób, że razem jesteśmy silniejsi" - dodał.(PAP)

Autorki: Agnieszka Ziemska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

kgr/