Agencja S&P podtrzymała wysoki rating Polski. Minister finansów: obserwujemy dziś wyraźne odbicie naszej gospodarki

2021-10-05 07:37 aktualizacja: 2021-10-05, 12:16
Minister finansów Tadeusz Kościński. Fot. PAP/ Mateusz Marek
Minister finansów Tadeusz Kościński. Fot. PAP/ Mateusz Marek
Agencja S&P podtrzymując wysoką ocenę ratingową Polski, zwróciła w swoim raporcie uwagę na bezpieczny poziom naszego długu publicznego i prywatnego - wskazał minister finansów Tadeusz Kościński.

Agencja S&P Global Ratings nie opublikowała w piątek nowego raportu w sprawie ratingu Polski, ale dokonała jego okresowego przeglądu. Ocena kredytowa Polski wg S&P pozostała na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Oprócz Polski nowego raportu ratingowego S&P nie wydała w piątek dla kilku innych zagranicznych podmiotów.

Resort finansów zaznaczył we wtorkowym komunikacie, że w poniedziałek agencja S&P opublikowała krótki raport o Polsce, w którym wskazuje m.in. na zdywersyfikowaną gospodarkę, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, bezpieczny poziom długu publicznego i prywatnego, zdrowy sektor bankowy oraz relatywnie głęboki krajowy rynek kapitałowy jako podstawy utrzymania oceny ratingowej.

Według szefa resortu finansów, stabilna sytuacja fiskalna w Polsce jest dostrzegana przez największe agencje ratingowe. "Agencja S&P, podtrzymała wysoką ocenę ratingową Polski, zwróciła w swoim raporcie szczególną uwagę na bezpieczny poziom naszego długu publicznego i prywatnego" - zaznaczył.

Kościński: udało nam się przy tym zachować dobrą kondycję finansów publicznych. Nie byłoby to możliwe, bez odpowiedzialnej polityki naszego rządu

"Obserwujemy dziś wyraźne odbicie naszej gospodarki. Udało nam się przy tym zachować dobrą kondycję finansów publicznych. Nie byłoby to możliwe, bez odpowiedzialnej polityki naszego rządu" - ocenił Kościński.

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, odbicie gospodarki w pierwszej połowie 2021 roku, po pandemii COVID-19, było szybsze niż zakładała agencja, w związku z czym podwyższyła swoje prognozy wzrostu na rok 2021 do 5,1 proc. Agencja przewiduje, że wzrost w 2022 roku wsparty dodatkowymi środkami z UE oraz podjętymi przez rząd działaniami spod programu „Polski Ład” osiągnie 5,3 proc. - czytamy w komunikacie MF.

Resort wskazał, że według S&P podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe gdyby po chwilowym szoku wzrost gospodarczy powrócił na ścieżkę wzrostu bez tworzenia nierównowagi fiskalnej. Z drugiej strony rating mógłby znaleźć się pod presją, gdyby w wyniku pandemii znacznie spowolnił wzrost gospodarczy i prognozy wzrostu w średniej perspektywie, co doprowadziłoby do pogorszenia się sytuacji fiskalnej poniżej oczekiwań. Ponadto znacznie mniejsze wpływy środków z UE oraz wymagalność potencjalnych zobowiązań finansowych związanych z rządowymi działaniami antykryzysowymi mogą mieć również negatywny wpływ na rating. (PAP)

Autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

dsk/