Statek z ekipą filmową zadokował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

2021-10-05 14:44 aktualizacja: 2021-10-05, 19:19
Statek kosmiczny Sojuz MS-19, na pokładzie którego znajdują się kosmonauta Anton Szkaplerow, aktorka Julia Peresild i reżyser Klim Szypienko, zadokował we wtorek o godz. 14.26 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Szkaplerow przycumował statek ręcznie, gdyż – jak wynikało z transmisji na Roskosmos TV - dokowanie automatyczne nie powiodło się. Statek wcześniej dwa razy zbliżał się do stacji i od niej oddalał.

Peresild i Szypienko będą kręcić film fabularny, opowiadający historię lekarki, która udaje się na orbitę okołoziemską, by ratować życie chorego kosmonauty. Ma to być, jak podkreślano, pierwszy na świecie film fabularny, do którego zdjęcia zostaną wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Zdjęcia do filmu, noszącego roboczy tytuł „Wezwanie”, mają się rozpocząć wkrótce po przybyciu na stację. Podczas transmisji z lotu i dokowania poinformowano, że Peresild i Szypienko odwiedzą w trakcie zdjęć także amerykański moduł z panoramicznym widokiem oraz – w razie potrzeby – amerykański segment ISS.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

kgr/