Media: z Kabulu ewakuowano zatrzymanego przez talibów byłego brytyjskiego żołnierza

2021-10-05 18:59 aktualizacja: 2021-10-05, 19:05
Fot. PAP/ EPA/STRINGER
Fot. PAP/ EPA/STRINGER
Aresztowany we wrześniu przez talibów były brytyjski żołnierz został wywieziony z Afganistanu wraz z delegacją brytyjską, która się spotkała z Kabulu z wysokimi rangą przedstawicielami talibów - podała we wtorek stacja Sky News.

.Ben Slater, który prowadził w Kabulu firmę Nomad Concepts Group, został zatrzymany przez talibów, gdy próbował pomóc setkom Afgańczyków w opuszczeniu kraju.

Stacja Sky News podała, powołując się na wysokie rangą brytyjskie źródło rządowe, że pozwolono mu we wtorek odlecieć z Kabulu do stolicy Kataru Dauhy specjalnym lotem, który został zorganizowany przez katarski rząd dla dwóch wysokich rangą brytyjskich dyplomatów. Nie jest na razie jasne, w jaki sposób wynegocjowano i zorganizowano jego ewakuację.

Brytyjskie MSZ poinformowało tylko, że Simon Gass, przedstawiciel premiera ds. przemian w Afganistanie oraz charge d'affaires brytyjskiej ambasady, która została czasowo przeniesiona z Kabulu do Dauhy, spotkali się z wysokimi rangą członkami Talibanu, w tym z Amirem Chanem Muttakim, mułłą Abdulem Ghanim Baradarem i Abdulem-Salamem Hanafim.

Była to pierwsza brytyjska delegacja, która spotkała się w Afganistanie z przywódcami talibów od czasu przejęcia przez nich władzy w tym kraju w połowie sierpnia i wycofania się sił zachodnich z końcem sierpnia.

Jak napisano w oświadczeniu brytyjskiego MSZ, rozmawiano o tym, jak Wielka Brytania może pomóc Afganistanowi w rozwiązaniu kryzysu humanitarnego, jak ważne jest, by kraj ten nie stał się wylęgarnią terroryzmu i o potrzebie zapewnienia bezpiecznego przejazdu tym, którzy chcą opuścić kraj. (PAP)