Straż Graniczna zapobiegła prawie 500 próbom nielegalnego przekroczenia granicy

2021-10-06 10:28 aktualizacja: 2021-10-06, 10:48
Zasieki na granicy polsko-białoruskiej, fot. PAP/Marcin Onufryjuk
Zasieki na granicy polsko-białoruskiej, fot. PAP/Marcin Onufryjuk
We wtorek strażnicy graniczni odnotowali 483 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali dwóch obywateli Iraku - poinformowała w środę rano Straż Graniczna.

"Wczoraj tj. 05.10 na granicy odnotowano 483 próby jej nielegalnego przekroczenia, zatrzymano 2 obywateli Iraku, pozostałym próbom zapobieżono. Za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali aż 13 osób" - podała Straż Graniczna na Twitterze.

13 osób zatrzymano za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy

We wtorek zatrzymanych zostało 13 kolejnych osób za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski - poinformowała PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Od początku miesiąca zatrzymano już 39 osób.

Straż Graniczna poinformowała, że we wtorek zatrzymano kolejnych 13 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Rzecznik SG przekazała w środę PAP, że zatrzymani to: dwóch obywateli Iraku z niemieckimi statusami uchodźców, dwóch obywateli Tadżykistanu i po jednym obywatelu z Turcji, Ukrainy, Syrii, Holandii, a także obywatel Szwecji narodowości syryjskiej i Białorusin nielegalnie przebywający w Polsce.

Wśród zatrzymanych było również trzech Polaków; dwóch z nich jechało razem i wiozło nielegalnych imigrantów Irakijczyków. "To mężczyźni w wieku 37 i 45 lat z woj. śląskiego (Zabrze i Żory). Było podejrzenie, że są pod wpływem narkotyków. Zbadano pod tym kątem kierowcę. Rzeczywiście wynik okazał się pozytywny. 37-latek prowadził pod wpływem amfetaminy i metamfetaminy. Z kolei przy 45-latku znaleziono środki odurzające" – powiedziała PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Od początku miesiąca zatrzymano już 39 osób za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Ten czyn zagrożony jest nawet ośmioma latami więzienia.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między naszym krajem a Białorusią.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

ja/