Rekordowa ilość przypadków nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej

2021-10-07 08:48 aktualizacja: 2021-10-07, 13:49
Zasieki na granicy polsko-białoruskiej. Fot. PAP/Artur Reszko
Zasieki na granicy polsko-białoruskiej. Fot. PAP/Artur Reszko
W środę strażnicy graniczni odnotowali 667 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali siedmiu obywateli Turcji - poinformowała w środę rano Straż Graniczna. Z kolei za pomocnictwo w przekroczeniu granicy zatrzymano 13 osób.

"Kolejne rekordy. Wczoraj tj.06.10 funkcjonariusze SG odnotowali 667 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, zatrzymali 7 imigrantów ob. Turcji. Pozostałym próbom zapobieżono. Za pomocnictwo, podobnie jak wczoraj, zatrzymano aż 13 osób: 10 cudzoziemców i 3 Polaków" - podała Straż Graniczna na Twitterze.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

ja/