Dziś deszczowo w całym kraju. W Tatrach spadł pierwszy śnieg

2021-10-12 07:25 aktualizacja: 2021-10-12, 12:14
Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Fot. PAP/Maciej Kulczyński
We wtorek w całym kraju spodziewane są opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, a w wysokich partiach gór śniegu - powiedziała PAP Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "W wyższych partiach Tatr pojawiła się kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu. Występują oblodzenia" - podał Tatrzański Park Narodowy.

We wtorek wpływ arktycznego powietrza będzie odczuwalny w całym kraju. Nad przeważającym obszarem Polski będzie padał deszcz, deszcz ze śniegiem lub śnieg.

"Spodziewamy się przelotnych opadów w całym kraju. Na Wybrzeżu istnieje możliwość wystąpienia burz. W rejonach podgórskich spadnie deszcz ze śniegiem i śnieg w wysokich partiach Sudetów i Karpat. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie od około 6 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich, do 9-12 stopni na Wybrzeżu. Na zachodzie kraju i nad morzem możliwy będzie porywisty wiatr z kierunków zachodnich i północno-zachodnich, dochodzący do 60 km/h" - powiedziała Dąbrowska.

W nocy z wtorku na środę, w całym kraju dużo chmur z przelotnymi opadami. W rejonie Zalewu Wiślanego możliwe są burze. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie kraju, gdzie temperatura w nocy spadnie do zera, a przy gruncie do minus dwóch stopni. Na pozostałym obszarze prognozowane są temperatury od 2 do 4 stopni, z wyjątkiem strefy nadmorskiej, gdzie termometry mogą wskazać 6-9 stopni Celsjusza. W rejonach pogórskich spodziewane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu w wysokich partiach gór. 

Sypnęło śniegiem w Tatrach 

"W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na szczytach w nocy z poniedziałku na wtorek spadł śnieg. Na szlakach występują oblodzenia"– informował Tatrzański Park Narodowy (TPN).

"W wyższych partiach Tatr pojawiła się kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu. Występują oblodzenia, zwłaszcza w miejscach zacienionych po stronie północnej oraz w godzinach porannych. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń" – czytamy w komunikacie turystycznym TPN.

Według zapowiedzi synoptyków najbliższe dni pod Tatrami będą mroźne. W środę rano śnieg ma padać w Zakopanem. (PAP)

PAP/Anna Zajkowska

Autorzy: Szymon Bafia, Marek Szczepanik

mmi/