"Deficyt niższy niż 3 proc. PKB". Minister finansów o budżecie 2022 r.

2021-10-14 09:31 aktualizacja: 2021-10-14, 12:46
Tadeusz Kościński, fot. PAP/Paweł Supernak
Tadeusz Kościński, fot. PAP/Paweł Supernak
Deficyt w 2022 r. będzie niższy niż 3 proc. PKB, co pokazuje, że rozpoczynamy konsolidację finansów publicznych bez szkody dla wydatków publicznych, społecznych i inwestycyjnych - powiedział w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński o projekcie ustawy budżetowej na rok 2022.

Przedstawiając projekt budżetu na 2022 r. w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił, że "mimo stosowania proinwestycyjnej i aktywnej polityki budżetowej, pomagającej wyjść nam z kryzysu, już w roku 2022 będziemy spełniać reguły konwergencji określone przez zasady z Maastricht".

"Nasz deficyt, ten najpełniejszy, obejmujący wszystkie wydatki, stosowany przez Komisję Europejską będzie niższy niż 3 proc. To pokazuje, że rozpoczynamy konsolidację finansów publicznych bez szkody dla wydatków publicznych, społecznych i inwestycyjnych" - opisywał.

Ocenił, że prowadzenie polityki budżetowej, która wspiera wzrost gospodarczy to szansa na szybszy rozwój Polski. "W budżecie na 2022 r. zapewniamy środki na działania proinwestycyjne, konieczne dla dalszego pobudzenia gospodarki oraz na kluczowe programy społeczne dla Polek i Polaków" - podkreślił. (PAP)

Autorka: Małgorzata Werner-Woś

js/