Kiedy powstanie nowy rząd Niemiec? Kandydat SPD na kanclerza: jeszcze przed świętami

2021-10-14 12:41 aktualizacja: 2021-10-14, 13:50
Olaf Scholz. Fot. Focke Strangmann PAP/EPA
Olaf Scholz. Fot. Focke Strangmann PAP/EPA
Przebywający od środy w Waszyngtonie na spotkaniu ministrów finansów G20 kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz wyraził przekonanie, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia powstanie rząd złożony z socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalnej FDP.

Rozmowy wstępne "toczą się w bardzo, bardzo dobrej i konstruktywnej atmosferze" - powiedział Scholz w Waszyngtonie. Dlatego też jest on pewien, że projekt trzech partii może zostać szybko zrealizowany i "przed świętami będziemy mieli nowy rząd" - oświadczył. Wszyscy postanowili "pracować teraz szybko". Trzy strony negocjacji uzgodniły ścisłe zachowanie poufności.

Podczas gdy Scholz przebywa w Waszyngtonie, partie SPD, Zielonych i FDP kontynuują w czwartek wstępne rozmowy w mniejszej grupie, a sekretarze generalni partii próbują od środy przelać na papier to, co zostało do tej pory wynegocjowane podczas kilku rund rozmów wstępnych - informuje telewizja ARD.

W piątek w ramach tzw. rundy 26 ma się spotkać sześciu przedstawicieli SPD i po dziesięciu Zielonych i FDP. Mają oni zdecydować, czy przygotowany przez sekretarzy dokument może stanowić podstawę do negocjacji koalicyjnych.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

dsk/