Prezydent Biden spotka się z papieżem Franciszkiem. Podano datę

2021-10-14 19:34 aktualizacja: 2021-10-15, 08:55
Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Biały Dom poinformował w czwartek, że papież Franciszek spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem w Watykanie 29 października. Tematem rozmów będą m.in. pandemia Covid-19 i walka ze zmianami klimatycznymi.

Jak przekazała w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, do audiencji dojdzie w przeddzień szczytu G20 w Rzymie.

Biden i papież będą rozmawiać na temat "współpracy w wysiłkach opartych na poszanowaniu fundamentalnej godności człowieka, w tym dotyczących zakończenia pandemii Covid-19, walki z kryzysem klimatycznym i opieki nad ubogimi".

Będzie to pierwsze spotkanie obu przywódców od czasu objęcia prezydentury przez Bidena. Biden to drugi w historii prezydent USA, który jest katolikiem, choć jego relacje z Kościołem w Stanach Zjednoczonych są skomplikowane. W czerwcu amerykański episkopat - wbrew ostrzeżeniom Watykanu - zagłosował nad stworzeniem dokumentu, który miałby "wyjaśnić", czy katoliccy politycy opowiadający się za prawem do aborcji - tacy jak Biden - powinni przyjmować komunię św.

Audiencja w Watykanie będzie pierwszym punktem wizyty prezydenta USA w Europie. 30 i 31 października Biden będzie uczestniczył w rzymskim szczycie przywódców G20, zaś w dniach 1-2 listopada weźmie udział w oenzetowskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, w Szkocji.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

mmi/