Antysemityzm dociera do młodych przez media społecznościowe

2021-10-15 16:51 aktualizacja: 2021-10-15, 16:47
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Treści antysemickie są rozpowszechniane wśród najmłodszych użytkowników mediów społecznościowych za pośrednictwem TikToka i Instagrama – pokazują brytyjsko-szwedzko-niemieckie badania, których wyniki podała agencja AFP.

„Antysemickie odniesienia są powszechne na każdej platformie mediów społecznościowych, ale serwisy nie reagują” – ustaliły europejskie organizacje non-profit Hope Not Hate, Amadeu Antonio Foundation i Expo Foundation.

Na TikToku, którego prawie 70 proc. użytkowników to osoby między 16 a 24 rokiem życia, trzy hasztagi o teściach antysemickich obejrzało ponad 25 milionów osób w ciągu sześciu miesięcy.

Wyszukiwanie w Google hasła "nowy porządek świata" związanego z antysemicką teorią spiskową zyskało w marcu 2020 roku największą popularność od 15 lat.

„Najbardziej płodne i ekstremalne formy nienawiści są obecne w takich witrynach jak Parler i 4chan” – podali autorzy badania, ale antysemityzm jest też przedstawiany młodym „na platformach głównego nurtu”.

„Wiele firm technologicznych zupełnie nie radzi sobie z tym problemem” – powiedział szef projektu, Joe Mulhall reprezentujący organizację Hope Not Hate. I dodał, że „młode pokolenie użytkowników mediów społecznościowych zapoznało się określonymi kanałami z treściami antysemickimi, których gdzie indziej nie spotkają”.

Facebook, do którego należy Instagram i WhatsApp, stoi obecnie w obliczu oskarżeń o przedkładanie własnych zysków ponad bezpieczeństwo.

Antysemityzm jest „całkowicie nie do przyjęcia” – twierdzi z kolei rzecznik Facebooka. TikTok natomiast tłumaczy w oficjalnym oświadczeniu, że platforma „potępia antysemityzm” i „będzie wzmacniać swoje narzędzia do zwalczania treści antysemickich”. (PAP)

ja/