W Rzymie i innych miastach odbyły się protesty przeciwników przepustki sanitarnej

2021-10-15 19:10 aktualizacja: 2021-10-15, 19:10
Kilka tysięcy osób manifestowało w piątek w Rzymie przeciwko obowiązującemu od tego dnia wymogowi posiadania przepustek Covid-19 przez wszystkich pracowników. W trakcie wiecu na terenie antycznego stadionu wznoszono hasła wolności i demokracji. Protesty odbyły się w wielu miastach.

Tzw. Green Pass, wystawiany na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu, wymagany jest we wszystkich miejscach pracy, także w sektorze prywatnym.

Organizatorzy protestu na rzymskim Circus Maksimus między Palatynem a Awentynem zapewniali, że nie uczestniczą w nim "grupy prowokatorów". W ten sposób przypomnieli gwałtowną manifestację z 9 października w Wiecznym Mieście, do której przeniknęli ekstremiści, w tym neofaszyści.

Protestujący mówili: "Naszą przepustką jest konstytucja". Ale niektórzy dodawali podczas rozmowy z dziennikarzami, że "Covid-19 nie istnieje".

W symbolicznym geście manifestantki wręczyły róże policjantom, którzy pilnowali porządku.

Manifestacje, pikiety i wiece odbyły się także w innych częściach kraju, między innymi w portach w Ankonie i w Genui oraz w Trieście, gdzie utrudniony był dostęp do nich.

Nie doszło do chaosu, blokad i paraliżu w kraju, czego obawiano się nie tylko z powodu konieczności kontroli przepustek sanitarnych, ale również licznych zapowiadanych protestów przeciwników Green Pass i antyszczepionkowców.

"Uważam, że pierwszy dzień obowiązywania przepustki w firmach minął dobrze" - oświadczył prezes Konfederacji Przemysłowców Carlo Bonomi. "Przeważyło poczucie odpowiedzialności" - dodał szef Confindustrii.

Autorka: Sylwia Wysocka (PAP)

ja/