Władze Litwy: wśród nielegalnych migrantów z Białorusi są osoby powiązane z terroryzmem

2021-10-15 20:43 aktualizacja: 2021-10-16, 07:45
Fot. EPA/VALDA KALNINA
Fot. EPA/VALDA KALNINA
Wśród nielegalnych migrantów, którzy trafili na Litwę, są osoby mające związki z terroryzmem – poinformowały władze w Wilnie. Zidentyfikowano ponad 10 takich osób, niektóre już zostały deportowane - podały.

Wykryto ponad 10 osób, które trafiły na Litwę jako nielegalni migranci, a potem okazało się, że są one powiązane z organizacjami lub ugrupowaniami terrorystycznymi – przekazał w piątek Larynas Kasciunas, szef komisji bezpieczeństwa narodowego litewskiego Sejmu, cytowany przez portal Delfi.

Cztery osoby zostały już deportowane. „Jeszcze około 10 jest pod obserwacją. Decyzja o ich deportacji jeszcze nie zapadła” – powiedział Kasciunas.

Delfi informuje, że w środę w litewskim parlamencie odbyło się zamknięte posiedzenie komisji z udziałem kierownictwa struktur siłowych, podczas którego omawiano możliwe powiązania niektórych nielegalnych migrantów z terrorystami.

Litewski portal, powołując się na źródła, twierdzi, że z kraju deportowano Kameruńczyka, podejrzanego o związki z organizacją Boko Haram, a także obywatela Iraku, związanego z separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu. Niektórzy migranci, przebywający na Litwie, są - zdaniem Delfi - podejrzewani o kontakty z tzw. Państwem Islamskim. Są wśród nich także Czeczeni, którzy mogli być powiązani z terroryzmem.

Na Litwę w tym roku trafiło 4100 nielegalnych migrantów – podaje Delfi. W ciągu ubiegłej doby odnotowano 55 prób nielegalnego przekroczenia granicy z terytorium Białorusi - informuje portal 15min.lt. W związku ze wzrostem liczby nielegalnych migrantów w kraju wprowadzono stan sytuacji nadzwyczajnej.

Justyna Prus (PAP)

io/