Apel europejskich polityków o uwolnienie Saakaszwilego

2021-10-18 16:03 aktualizacja: 2021-10-18, 15:59
Micheil Saakaszwili, fot. PAP/Jacek Turczyk
Micheil Saakaszwili, fot. PAP/Jacek Turczyk
Kilkudziesięciu polityków, w tym były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, były prezydent Łotwy Valdis Zatlers i były premier Szwecji Carl Bildt, zaapelowało w liście otwartym do przewodniczących Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o pomoc w uwolnieniu byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.

Na przełomie września i października Saakaszwili, będący obecnie obywatelem Ukrainy, wrócił do Gruzji, by – jak mówił – zmobilizować swoich zwolenników do udziału w wyborach samorządowych 2 października. Po przyjeździe został zatrzymany i osadzony w więzieniu w Rustawi, a władze zapowiedziały, że nie może on liczyć ani na ułaskawienie, ani na ekstradycję na Ukrainę.

"Po rewolucji róż w 2003 roku nowy gruziński rząd wprowadzał reformy, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa oraz integracji gospodarczej i politycznej z Zachodem, której chcieli Gruzini. Po prawie 20 latach od tamtych wydarzeń łatwo zapomnieć o niezwykłych postępach, które zostały poczynione" - czytamy w liście do Charles'a Michela, Ursuli von der Leyen i Davida Sassolego, wśród którego 72 sygnatariuszy, oprócz Juszczenki, Zatlersa i Bildta, jest też 13 europosłów PiS, a także eurodeputowani i politycy krajowi z Włoch, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Szwecji, Hiszpanii, Czech, czy Francji.

Odnotowują oni, że Saakaszwili odegrał znaczącą rolę w ustanowieniu regionalnego precedensu w 2012 roku, kiedy w wyniku wolnych i uczciwych wyborów stracił władzę, przekazując ją nowemu rządowi w sposób pokojowy i demokratyczny.

"1 października 2021 roku prezydent Saakaszwili wrócił do Gruzji i został natychmiast aresztowany, w celu odbycia kary pozbawienia wolności, na którą został skazany zaocznie. Wiadomo, że zarzuty wobec niego są motywowane politycznie. (...) Aresztowanie byłego prezydenta Saakaszwilego służy jedynie pogłębieniu kryzysu politycznego w Gruzji. Era politycznie motywowanych procesów sądowych musi się wreszcie skończyć. Prezydent Saakaszwili powinien zostać uwolniony (...)" - zaapelowali politycy.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

js/