Hiszpański rząd obiecał 30 tysięcy euro dla każdej rodziny, która utraciła dom na La Palmie

2021-10-19 12:33 aktualizacja: 2021-10-19, 12:34
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA
Rząd Hiszpanii obiecał każdej z rodzin, które utraciły dom wskutek wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie ponad 30 tys. euro, podały we wtorek władze regionu Wysp Kanaryjskich.

Władze wyjaśniły, że wypłata pieniędzy będzie prowadzona za pośrednictwem MSW Hiszpanii. Resort ma kierować środki dla poszkodowanych na konto rządu wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich.

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do znacznego osłabienia aktywności sejsmicznej na La Palmie. W okresie tym zanotowano jedynie osiem trzęsień ziemi, z których żadne nie przekroczyło magnitudy 4 stopni Richtera.

W dalszym ciągu w południowo-zachodniej części wyspy utrzymuje się bardzo zła jakość powietrza w związku z intensywnym dymem emitowanym przez Cumbre Vieja. We wtorek w szkołach położonych w rejonie wulkanu ponownie odwołano zajęcia lekcyjne.

Tymczasem, jak ustalił dziennik “El Mundo” wśród ponad 7000 ewakuowanych osób wskutek wybuchu wulkanu rośnie liczba aktów przemocy, głównie pomiędzy współmałżonkami.

Gazeta, cytując przedstawicieli jednej z poszkodowanych gmin, potwierdza, że wśród osób, które straciły dobytek, odnotowano również próby samobójcze.

Marcin Zatyka (PAP)

js/