Sukces polskiej Policji. Zatrzymali 26 osób za produkcję i handel narkotykami

2021-10-20 08:25 aktualizacja: 2021-10-20, 09:18
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Stołeczni policjanci pod nadzorem Prokuratury Krajowej zatrzymali 26 osób, które mogły wprowadzić do obrotu ponad 700 kilogramów różnego rodzaju narkotyków. Decyzją sądu 21 zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec pięciu podejrzanych zastosowano dozór.

Komisarz Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji w rozmowie z PAP poinformował, że w ramach prowadzone śledztwa funkcjonariusze stołecznego wydziału do walki z przestępczością narkotykową ustalili, że od 2015 roku 26 osób mogła wprowadzić do obrotu ponad 700 kilogramów narkotyków w postaci kokainy, amfetaminy, mefedronu, tabletek ekstazy i ziela konopi.

Policjant wskazał, że do zatrzymania doszło kilka dni temu. Podczas akcji stołeczni policjanci wspierani byli przez wspierali funkcjonariuszy Biura Kryminalnego KGP, Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, CPKP "BOA", SPKP w Warszawie i Łodzi. "Policjanci jednocześnie weszli do 41 mieszkań w Warszawie, Nowym Dworze Mazowieckim, Sochaczewie, Sokołowie Podlaskim, Grójcu i Siedlcach" - podkreślił komisarz.

Przekazał, że podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali 26 osób w wieku od 30 do 57 lat. "W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych policjanci zabezpieczyli, m.in. litr płynnej amfetaminy, kokainę i marihuanę oraz odczynniki chemiczne służące do produkcji amfetaminy" - wyliczył.

"Dodatkowo funkcjonariusze znaleźli dwie jednostki broni palnej bez wymaganego zezwolenia oraz amunicję. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli ponad 150 tysięcy złotych" - dodał Retmaniak.

Po zatrzymaniu podejrzani zostali doprowadzeni do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące popełnienie przestępstw narkotykowych w tym m.in. dokonywania obrotu znaczną ilością narkotyków oraz handlu bronią" - przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że przedmiotem obrotu były narkotyki w ilości co najmniej 300 kg mefedronu o czarnorynkowej wartości 1,2 miliona złotych, 100 kg amfetaminy o wartości 300 tysięcy złotych, 200 kg marihuany o wartości ponad 2,8 miliona złotych oraz 5 kg kokainy" - doprecyzowała PK.

Prokuratorzy podkreślili również, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę wobec 21 podejrzanych skierowano wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. "Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował areszt wobec wszystkich podejrzanych" - podała PK.

"Wobec pięciu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze m.in. w postaci poręczenia majątkowego i dozorów policji" - dodała.

Za czyny zarzucane podejrzanym może grozić do 15 lat więzienia.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

ja/