Wzrost zakażeń Covid-19. Kraska: będziemy reagować regionalnie

2021-10-21 14:26 aktualizacja: 2021-10-21, 17:05
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Na bieżącą sytuację epidemiczną będziemy reagować regionalnie. Chcemy powiązać ze sobą trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i hospitalizacji w danym regionie – powiedział PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał też, że rozważane są bezpłatne testy na Covid-19 również w prywatnej ochronie zdrowie.

"W dalszym ciągu uważamy, że w obliczu wzrostu zakażeń rozwiązaniem jest reagowanie na poziomie regionów. Widać, że najgorsza sytuacja pod względem epidemicznym jest w dwóch województwach: lubelskim i podlaskim, ale także w powiatach na wschód od Warszawy. Na razie we wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń chcemy powiązać trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i hospitalizacji w danym regionie. Według tych kategorii określana byłaby strefa epidemiczna. Na razie o tym dyskutujemy" – przyznał wiceminister.

Będą regionalne obostrzenia? Kraska: trwa dyskusja na ten temat 

Na pytanie, jakie mogłyby być konkretnie obostrzenia dla poszczególnych stref, wiceminister odpowiedział, że trzeba zacząć od egzekwowania restrykcji, które obowiązują w tej chwili, czyli noszenia maseczek, zachowania bezpiecznego dystansu i dezynfekcji.

"Nastąpiło pewne rozluźnienie wynikającego z okresu wakacyjnego, spadku zakażeń. Teraz trzeba powrócić do przestrzegania tych podstawowych zasad. Rozmawiamy na razie o różnych rozwiązaniach. Decyzji w tej sprawie nie ma" – zaznaczył.

Odnosząc się do bieżącej sytuacji epidemicznej, stwierdził, że obserwowany w ostatnich trzech dniach wzrost zakażeń jest wyższy niż zakładano w prognozach.

"Szczególnie niepokojący jest duży wzrost zakażeń z tygodnia na tydzień. Prognoza wskazywała, że pod koniec października zakażonych będzie około 5 tys. osób. Tymczasem mamy codziennie już ponad osiemdziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem" – powiedział.

Coraz więcej osób wymaga hospitalizacji 

Jego zdaniem równie niepokojący jest fakt, że coraz więcej pacjentów trafia do szpitali.

"Przekroczyliśmy już w tej chwili liczbę 4 tys. Codziennie to jest 200 dodatkowych osób, które są hospitalizowane" – zaznaczył.

"Nasze krótkoterminowe prognozy pokazują, że około 10 listopada będziemy mieli zajętych blisko 11 tys. łóżek. Widzimy, że tych pacjentów będzie przybywało. To są głównie osoby niezaszczepione" – dodał. 

Kraska: rozważamy bezpłatne testy na Covid-19 także w prywatnej ochronie zdrowia

Kraska w rozmowie z PAP poinformował także, że rozważane jest wprowadzenie bezpłatnych testów na wykrycie wirusa SARS-CoV-2  również w prywatnych placówkach. Rozporządzenie w tej sprawie powinno ukazać się w przyszłym tygodniu. 

"Rozporządzenie dotyczące tego, że również lekarz pracujący w prywatnej ochronie zdrowia będzie mógł zlecić każdemu swojemu pacjentowi bezpłatny test na wykrycie koronawirusa powinno pojawić się już niedługo. Niezależnie czy jesteśmy diagnozowani w prywatnej, czy publicznej ochronie zdrowia będziemy mogli badanie wykonać nieodpłatnie" - przekazał wiceminister.

Jak wykonać test na koronawirusa?

Bezpłatne testy w punktach pobrań mogą wykonać pacjenci, którym zlecenie wystawił lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej kierowani lub kierowane są przez NFZ do uzdrowisk, a także dzieci przed wyjazdem zagranicznym.

Osoby podejrzewające u siebie zakażenie koronawirusem mogą też wypełnić formularz online: https://www.gov.pl/. Jeśli system zakwalifikuje je na test, będą mogły otrzymać na niego zlecenie na dwa sposoby. Pierwszy to zapisanie się online za pomocą profilu zaufanego. W takim wypadku zlecenie wystawione jest automatycznie w ciągu godziny, a potwierdzenie wysyłane SMS.

Pacjenci mogą też wybrać opcję rozmowy z konsultantem Domowej Opieki Medycznej. Po wyborze takiej opcji konsultant oddzwania i wystawia zlecenie. Czas oczekiwania na rozmowę uzależniony jest od liczby zgłoszeń. Również w tym przypadku potwierdzenie wysyłane jest w wiadomości SMS. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

mmi