Kolejne zatrzymania "kurierów" migrantów. 14 osób podejrzanych o pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy

2021-10-22 09:46 aktualizacja: 2021-10-22, 10:59
Bus zatrzymany przez policję na trasie S8 w miejscowości Rzędziany, 18 bm. Busem podróżowało piętnaście osób, które nielegalnie przekroczyły granicę. Fot. PAP/Artur Reszko
Bus zatrzymany przez policję na trasie S8 w miejscowości Rzędziany, 18 bm. Busem podróżowało piętnaście osób, które nielegalnie przekroczyły granicę. Fot. PAP/Artur Reszko
14 osób, które miały przewozić migrantów i pomagać im w nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy zatrzymała ostatniej doby Straż Graniczna - przekazała w piątek rano PAP rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska.

Wśród zatrzymanych "kurierów" jest: trzech Polaków, trzech obywateli Syrii, dwóch Niemców, dwóch obywateli Uzbekistanu, Włoch, Rumun, Gruzin i obywatel Iranu. Jak powiedziała rzeczniczka SG, służby zbierają teraz dowody, a wszyscy zatrzymani usłyszą zarzuty pomocnictwa w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy.

"Obywatele Niemiec przewozili w samochodzie dostawczym 34 obywateli Iraku. Z kolei jeden z Polaków wiózł 26 obywateli Iraku" - powiedziała Michalska.

Polskie służby niemal codziennie zatrzymują kurierów pomagających w nielegalnym przekroczeniu granicy. We wtorek zatrzymano cztery takie osoby. W poniedziałek trzy. Z kolei w środę PAP informowała o zatrzymaniu busa z 23 nielegalnymi migrantami. Pojazd został zatrzymany w miejscowości Milejczyce (woj. podlaskie), oddalonej kilka kilometrów od granicy z Białorusią. Z kierownicą siedział Polak.

Jak podaje SG, kurierom po doprowadzeniu do prokuratury stawiane są zarzuty pomocy w nielegalnym przekraczaniu granicy.

W związku z takimi zdarzeniami do aresztu na trzy miesiące trafił m.in. Irakijczyk, który uciekał ulicami Białegostoku przed policją z prędkością nawet 200 km/h wioząc w osobowym aucie sześciu obywateli Iraku. Do aresztu trafił też kierowca busa, który przewoził 36 nielegalnych migrantów, a zatrzymany został na stacji benzynowej w Grajewie.

Policja informowała we wtorek, że dotąd na Podlasiu zatrzymano ponad 160 kurierów przewożących nielegalnych migrantów.(PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

dsk/