Wiceminister infrastruktury: Polska stoi po stronie praworządności w Unii Europejskiej

2021-10-24 11:12 aktualizacja: 2021-10-24, 18:11
Wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Fot. PAP/Paweł Supernak
Polska stoi po stronie praworządności w Unii Europejskiej. Stoimy po stronie traktatów, które mówią, że instytucje unijne mają tylko te kompetencje, które przekazano im w traktatach – powiedział w niedzielę wiceminister infrastruktury Marcin Horała w programie „Woronicza 17” w TVP Info.

"Polska stoi po stronie praworządności w Unii Europejskiej. Stoimy po stronie traktatów, które mówią, że instytucje unijne mają tylko te kompetencje, które przekazano im w traktatach" – powiedział w niedzielę wiceminister infrastruktury Marcin Horała w programie "Woronicza 17" w TVP Info.

Oceniana przez Parlament Europejski kwestia aborcji nie jest zapisana w traktatach

Dodał także, że rezolucja Parlamentu Europejskiego stanowi uzurpację, bo została w nim oceniona legalność Trybunały Konstytucyjnego i jego wyroków, choćby dotyczącego kwestii aborcji, tymczasem sprawa ta nie jest zapisana w traktatach.

"I taka uzurpacja nie stanowi naruszenia praworządności, podobnie jak nie narusza jej kwestionowanie podstaw ustrojowych Polski, bo przecież konstytucja mówi jasno, że jest najwyższym prawem w Polsce" – dodał Horała.

Przypomniał także rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji w Teksasie, do czego parlament nie ma żadnego prawa.

"To pokazuje wymiar autokompromitacji tej instytucji. A zgodnie z zasadą przyznania, UE działa wyłącznie w graniach kompetencji, które zostały przyznane jej instytucjom w traktatach. Nie przyznawaliśmy UE prawa do tego, jak ma być delegowany sędzia sądu rejonowego" – stwierdził wiceminister infrastruktury. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

kgr/