Przekroczenia norm smogowych na Śląsku. Obowiązują ostrzeżenia

2021-10-29 12:32 aktualizacja: 2021-10-29, 12:53
Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
W czwartek średniodobowe wskazania stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu w niektórych punktach woj. śląskiego utrzymywały się powyżej dobowych norm – wynika z informacji służb środowiskowych. Na piątek wydano ostrzeżenia o możliwych kolejnych przekroczeniach.

Czwartek był jednym z kolejnych dni w regionie ze złą jakością powietrza w nowym sezonie grzewczym – wobec spadku temperatur nocami, wysokiego ciśnienia powietrza i słabego wiatru.

Zgodnie z informacjami ze stron Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w czwartek tzw. poziom informowania, oznaczający dwukrotne przekroczenie średniodobowej normy pyłu zawieszonego PM10 ustalonej na 50 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, został przekroczony na stacji pomiarowej w Goczałkowicach-Zdroju (średniodobowe stężenie wyniosło tam 106,3 mikrogramów).

Ze strony powietrze.gios.gov.pl wynika też, że część godzinnych wyników stacji pomiarowych w regionie w nocy z czwartku na piątek wykazywała godzinne pomiary stężeń pyłu PM10 znacznie przekraczające średniodobowy poziom alarmowania.

Na stacji pomiarowej w Zabrzu w czwartek o godz. 20. pomiar wskazał 220 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. powietrza. W Rybniku o godz. 21. stężenie PM10 wynosiło 217 mikrogramów. W Goczałkowicach-Zdroju o godz. 1. w nocy było 288 mikrogramów.

W związku z tą sytuacją ostrzeżenie - powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu - Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wydał na piątek dla: Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Częstochowy (w rejonie dróg), a także dla powiatów pszczyńskiego, zawierciańskiego i myszkowskiego. Obszar ten zamieszkuje ponad 1 mln osób.

W piątek przed południem niekorzystna sytuacja utrzymywała się. W Zabrzu o godz. 9 stężenie PM10 wynosiło 109 mikrogramów, w Katowicach o godz. 10 - 110 mikrogramów, w Goczałkowicach-Zdroju o godz. 11 - 119 mikrogramów, a w Tychach o godz. 11 - 99 mikrogramów.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów; oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.

Ponieważ komunikaty o przekroczeniu poziomu informowania i alarmowania wydawane są na podstawie wyliczeń średnich wartości pomiarów zebranych w ciągu poprzedniej doby, służby wydają ostrzeżenia o ryzyku przekroczenia tych poziomów w kolejnych dobach.

Utrzymywaniu się zanieczyszczeń w powietrzu sprzyja bezwietrzna pogoda przy niskich temperaturach i wysokim ciśnieniu atmosferycznym.(PAP)

autor: Mateusz Babak

kgr/