Hiszpania. Susza w Katalonii, władze wprowadzają ograniczenia w użyciu wody

2021-10-29 12:34 aktualizacja: 2021-10-29, 13:45
Barcelona. Fot. Alejandro Garcia PAP/EPA
Barcelona. Fot. Alejandro Garcia PAP/EPA
Rząd wspólnoty autonomicznej Katalonii ogłosił restrykcje w korzystaniu z wody w związku z jej niedoborami spowodowanymi przez suszę. Władze regionu wskazują, że niekorzystna tendencja utrzymuje się pomimo nadejścia jesieni i chłodniejszej aury.

Jak podał w piątek dziennik “El Pais”, wprowadzone dotychczas restrykcje zakazują większego zużycia wody niż 250 litrów na osobę w ciągu dnia.

Według Katalońskiej Agencji Wody (ACA) do piątkowego popołudnia obostrzenia w korzystaniu z wody wprowadzono w prawie 40 gminach regionu, głównie w prowincjach Gerona, Barcelona i Tarragona.

Hiszpański portal “Meteored” wskazuje, że decyzje o restrykcjach w używaniu wody były spodziewane już po pierwszej połowie 2021 r., kiedy susza nasiliła się wraz z drastycznym spadkiem opadów. W kolejnych miesiącach deszczu nie przybyło.

“Od stycznia do sierpnia br. w Katalonii spadło mniej niż 200 litrów deszczu na metr kwadratowy. Tymczasem średnio opady w tej części kraju wynoszą 400 l/m2”, wskazał “Meteored”.

Ośrodek badawczy CREAF poinformował, że przeprowadzone w lasach Katalonii we wrześniu studia dotyczące wilgotności gruntu dowiodły, iż drzewostany w tej części Hiszpanii są niezwykle wysuszone. Przestrzegł przed wysokim ryzykiem pojawienia się tam pożarów.

Marcin Zatyka (PAP)

dsk/