Prezydent spotkał się z Wandą Półtawską. "Jest w świetnej formie intelektualnie - absolutna, stuprocentowa sprawność"

2021-11-02 19:17 aktualizacja: 2021-11-03, 08:28
Fot. Twitter
Fot. Twitter
Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Krakowie z obchodzącą setne urodziny Wandą Półtawską. "Jest w świetnej formie intelektualnie - absolutna, stuprocentowa sprawność. Pozazdrościć" - podkreślił prezydent po spotkaniu.

Wanda Półtawska - lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II - urodziła się 2 listopada 1921 r. W dniu setnych urodzin z jubilatką spotkał się prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a spotkanie miało charakter prywatny.

"Mieliśmy bardzo miłą, niezwykłą rozmowę. Cieszę się ogromnie, że mogliśmy odwiedzić wspaniałego człowieka, już nie wspomnę, że damę Orderu Orła Białego, złożyć życzenia, porozmawiać" - powiedział po spotkaniu prezydent Duda. "Jest w świetnej formie intelektualnie - absolutna, stuprocentowa sprawność. Pozazdrościć" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami.

Zapytany o to, czy Półtawska to dla niego postać niezwykła, stwierdził, że "jest to z całą pewnością osoba absolutnie wyjątkowa". "Nie wiem, czy dzisiaj są jeszcze takie osoby poza panią Wandą, które mają w sobie taką niezwykłą moc" - przyznał.

Prezydent wskazał również, że jubilatka ma jedno, główne życzenie. "Powiedziała, że życzy sobie Polski silnych mężczyzn. Silnych nie fizycznie, chociaż fizycznie też, ale przede wszystkim moralnie. Na tym jej najbardziej zależy" - podkreślił Andrzej Duda.

Wanda Półtawska przyjaciółka Jana Pawła II

Wanda Wiktoria Wojtasik urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego. W szkole średniej Duśka - bo tak wszyscy nazywali Wandę od dzieciństwa - zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich, w 1938 r. została jej drużynową. Już w pierwszych miesiącach okupacji harcerki podjęły działalność konspiracyjną. Wanda i jej koleżanki były łączniczkami - rozwoziły pocztę, a także broń i pieniądze.

Została aresztowana 17 lutego 1941 r. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbruck. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina zostały wytypowane do eksperymentów medycznych.

Po wojnie Wanda Półtawska studiowała medycynę i psychologię, angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy Wanda Półtawska spotkała się z Karolem Wojtyłą; Tomasz Krzyżak - autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem" (WAM, 2017) - przypuszcza, że stało się to w 1953 r. To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież Jan Paweł II zlecił uporządkowanie swoich prywatnych papierów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie, jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować.

W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego - w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".(PAP)