Nowe dane o bezrobociu. Maląg: mniej osób bez pracy niż przed pandemią

2021-11-05 10:48 aktualizacja: 2021-11-05, 12:40
Fot. PAP/Adam Ciereszko
Fot. PAP/Adam Ciereszko
Szacowana stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,5 proc., co oznacza, że w porównaniu z bezrobociem w poprzednim miesiącu spadła o 0,1 pkt. proc. – poinformowała w Boguchwale (woj. podkarpackie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Według wstępnych danych MRiPS w końcu października tego roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 912,3 tys. bezrobotnych. W porównaniu ze stanem z końca września liczba ta zmniejszyła się o 22,4 tys. osób, czyli o 2,4 proc., co oznacza, że tempo spadku było nieco słabsze niż miesiąc wcześniej, ale prawie pięciokrotnie szybsze niż w październiku 2020 r.

Resort przekazał, że w tym samym okresie ubiegłego roku w rejestrach urzędów pracy figurowało ponad milion bezrobotnych (1018,4 tys.).

Minister rodziny na briefingu w Boguchwale zwróciła uwagę, że liczba bezrobotnych jest mniejsza niż przed pandemią.

Porównując poziom bezrobocia w końcu października 2021 roku z danymi z lutego ubiegłego roku, czyli ze stanem sprzed początku pandemii, liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych spadła o 7,6 tys. osób (o 0,8 proc.), a stopa bezrobocia rejestrowanego była na identycznym poziomie jak w końcu lutego 2020 roku – podał resort.

Bezrobocie w Polsce. Fot. PAP/Adam Ziemienowicz

Szefowa MRiPS przypomniała, że na ratowanie miejsc pracy w czasie pandemii trafiło 270 mld zł. "Po półtora roku walki z pandemią mamy mniej osób bezrobotnych niż mieliśmy przed pandemią. To pokazuje mądre działanie polskiego rządu, polskiego parlamentu" – podkreśliła Maląg.

Poinformowała, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2021 r. wyniosła 5,5 proc., co oznacza, że w porównaniu ze stopą w poprzednim miesiącu spadła o 0,1 punktu proc., a w zestawieniu z październikiem ubiegłego roku była niższa o 0,6 punktu proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2021 r. kształtowała się w przedziale od 3,2 proc. w woj. wielkopolskim do 8,6 proc. w woj. warmińsko-mazurskim. W każdym województwie wskaźnik ten był od 0,1 do 0,2 punktu procentowego niższy niż miesiąc wcześniej.

Według danych Eurostatu we wrześniu 2021 r. stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 3,4 proc. wobec 6,7 proc. w Unii Europejskiej i 7,4 proc. w strefie euro. (PAP)

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Wojciech Huk

dsk/