Prezydent: mamy wystarczające siły i środki, żeby fizycznie ochronić granicę

2021-11-09 15:40 aktualizacja: 2021-11-09, 17:32
Prezydent Polski Andrzej Duda (L) i prezydent Słowacji Zuzana Czaputova (P). Fot. KPRP/Jakub Szymczuk
Prezydent Polski Andrzej Duda (L) i prezydent Słowacji Zuzana Czaputova (P). Fot. KPRP/Jakub Szymczuk
Mamy wystarczające siły i środki, żeby fizycznie ochronić granicę, natomiast jest nam potrzebne wsparcie na poziomie politycznym i bardzo liczymy na wsparcie naszych sąsiadów, UE i NATO - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą w Bratysławie.

Andrzej Duda na konferencji prasowej mówił o presji na granicę polsko-białoruską i sytuacji kryzysowej z nią związaną. "Będziemy czynili wszystko, żeby z jednej strony obronić granicę Unii Europejskiej, obronić polską granicę, zapewnić tym samym i utrzymać bezpieczeństwo, a po drugie - jeżeli tylko będziemy mieli taką możliwość - żeby pomocy humanitarnej tym ludziom udzielić" - powiedział. "Ubolewamy nad tą sytuacją" - dodał.

Duda podkreślił też, że Polska radzi sobie z obecną sytuacją na granicy. "Mamy wystarczające siły i środki, żeby fizycznie ochronić granicę. Natomiast jest nam potrzebne wsparcie na poziomie politycznym i bardzo liczymy na wsparcie naszych sąsiadów, naszych sojuszników. Liczymy tutaj ogromnie na wsparcie Unii Europejskiej, liczymy ogromnie na wsparcie NATO" - powiedział Duda. Podziękował także za wszelkie udzielone dotąd słowa wsparcia.

"Jesteśmy gotowi udzielić pomocy, w razie potrzeby, naszym sąsiadom Litwinom, gdyby ten atak hybrydowy przenosił się na ich granicę z Białorusią. Niestety istnieje takie prawdopodobieństwo, ale zapewniam, że my taką pomoc w postaci infrastruktury, którą mamy tam w pobliżu zgromadzoną, jesteśmy w stanie naszym litewskim kolegom przekazać" - mówił prezydent.

Prezydent Słowacji: na granicy z Białorusią należy zająć się także pogarszającą się sytuacją humanitarną

W trakcie rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłam wsparcie Słowacji dla Polski w kwestii sytuacji na granicy z Białorusią, ale uważamy, że należy zająć się także pogarszającą się sytuacją humanitarną - mówiła we wtorek na konferencji w Bratysławie prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

Wśród tematów rozmów z prezydentem Polski wymieniła pandemię i podziękowała Polsce za pomoc podczas najtrudniejszej dla jej kraju II fali pandemii. Ponadto prezydent Słowacji zapewniła, że słowackie władze z uwagą śledzą spór dotyczący praworządności i dodała, że docenia kontynuację dialogu Polski z Komisją Europejską.

"Dla Słowacji są bardzo ważne wszelkie wartości, które tworzą UE, także wartości państwa prawa" - powiedziała Czaputova.

Jako kolejne tematy rozmów wymieniła zmiany klimatu oraz sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

"Pozycja Republiki Słowacji jest jasna - wyraziłam wsparcie dla Polski w tym obszarze, ale uważamy, że należy zająć się też pogarszającą się sytuacją humanitarną na granicy. Wiemy, że ta sytuacja nie jest prosta" - powiedziała prezydent Słowacji.

Czaputova złożyła również życzenia Polakom z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. (PAP)

Autorzy: Grzegorz Bruszewski, Aleksandra Rebelińska, Mateusz Roszak

kgr/