Polscy dyplomaci uczcili 11 listopada, m.in. składając kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy

2021-11-11 18:15 aktualizacja: 2021-11-11, 20:50
Andrzej Sadoś, fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Andrzej Sadoś, fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Dyplomaci Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE oraz Ambasady RP w Brukseli uczcili w czwartek w Belgii Narodowe Święto Niepodległości, m.in. składając kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy w Belgii oraz uczestnicząc w szeregu uroczystości organizowanych przez organizacje polonijne.

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś w czwartek uczestniczył we mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli, a tuż przed nią otworzył wystawę „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.

"Staramy się, żeby obchody Narodowego Święta Niepodległości, podobnie jak w poprzednich latach, były widoczne. Na głównych ulicach przy Rondzie Schumana, gdzie znajdują się nasze przedstawicielstwo oraz siedziby głównych instytucji unijnych, są rozwieszone biało-czerwone banery z naszym godłem narodowym. Przedstawiciele Stałego Przedstawicielstwa uczestniczą w ciągu dnia w patriotycznych uroczystościach. Składane są wieńce na cmentarzach wojskowych, gdzie spoczywają polscy żołnierze, którzy polegli podczas II wojny światowej" - powiedział PAP Sadoś.

Ambasada RP w Brukseli z okazji święta zaangażowana jest w kilka różnych przedsięwzięć. W przededniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano koncert muzyki klasycznej, na który zaproszeni zostali działacze polonijni oraz przedstawiciele organizacji polonijnych, które w minionym roku – mimo pandemii – aktywnie zaangażowały się we współpracę z placówką dyplomatyczną na rzecz Polonii belgijskiej.

"Wydarzenie było nie tylko okazją do wspólnego świętowania obchodów Święta Niepodległości, ale również formą docenienia ogromnego zaangażowania naszych partnerów polonijnych" - przekazał PAP wicekonsul Kacper Szyndlarewicz.

11 listopada przedstawiciele Ambasady RP w Brukseli uczestniczą w szeregu uroczystości organizowanych przez organizacje polonijne we współpracy z lokalnymi władzami belgijskimi. Konsulowie byli w Kortrijk-Dutsel oraz na uroczystości na cmentarzu w Sint-Peters-Rode, gdzie znajdują się mogiły polskich lotników, na uroczystej mszy świętej w kościele św. Lambertusa w Heverlee, gdzie podczas mszy poświęcony został sztandar Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie w Leuven przy Stowarzyszeniu Daskalia.

W czwartek obchody Święta Niepodległości zostaną zwieńczone uroczystą mszą w intencji Ojczyzny w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli z udziałem chargé d’affaires Pawła Majkuta. Msza poprzedzona zostanie akademią patriotyczną w wykonaniu dzieci ze Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą przy Polskiej Wspólnocie Katolickiej.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Ambasada RP w Brukseli organizuje również przyjęcie dyplomatyczne dla partnerów belgijskich oraz dla przedstawicieli Polonii w dniu 16 listopada.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

js/