Cichanouska: Łukaszenka blefuje, nie odetnie dostaw gazu w odpowiedzi na nowe sankcje UE

2021-11-11 21:59 aktualizacja: 2021-11-12, 08:44
Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Marcin Obara
Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Marcin Obara
Rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka nie spełni swoich zapowiedzi o odcięciu tranzytu gazu do Europy w odpowiedzi na nowe unijne sankcje - powiedziała agencji AFP w czwartek liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Takie posunięcie zaszkodziłoby Łukaszence i Białorusi bardziej niż Unii Europejskiej, więc przypuszczam, że to blef; nie traktowałabym tych gróźb poważnie, ponieważ w tej sprawie istotne są również interesy Rosji - zaznaczyła Cichanouska.

"Jesteśmy wdzięczni państwom europejskim za niekomunikowanie się z osobą pozbawioną demokratycznego mandatu w swoim kraju, kryminalistą odpowiedzialnym za tak wiele tortur na Białorusi" - dodała liderka białoruskiej opozycji, odnosząc się do Łukaszenki. Migranci są zakładnikami tego reżimu, który używa ich jako "mięsa armatniego" - podkreśliła.

Cichanouska zaznaczyła, że "reżim rozumie tylko argument siły", dlatego "sankcje są przypuszczalnie jedynym narzędziem nacisku ze strony Unii Europejskiej, który może zmienić zachowanie Łukaszenki".

Liderka białoruskiej opozycji rozmawiała z AFP w Berlinie, w którym wysłuchała debaty plenarnej w Bundestagu na temat sytuacji na wschodniej granicy UE z Białorusią. Za cierpienie migrantów na granicy polsko-białoruskiej odpowiada Łukaszenka. Problemem w tej sprawie nie jest Polska, problemem jest Łukaszenka. Polska w tej sytuacji zasługuje na naszą europejską solidarność - zaznaczył podczas posiedzenia niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

Łukaszenka zagroził w czwartek, że w odpowiedzi na jakiekolwiek nowe sankcje UE może zablokować transport gazu przesyłanego z Rosji do Europy. (PAP)

dsk/