Premier: ocena pracy profesora Przyłębskiego jako ambasadora RP w Niemczech była i pozostaje bardzo wysoka

2021-11-25 06:09 aktualizacja: 2021-11-25, 22:39
Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Ocena pracy profesora Andrzeja Przyłębskiego jako ambasadora RP w Niemczech była i pozostaje bardzo wysoka - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to ocena zarówno jego jak i ministra spraw zagranicznych.

W artykule "PiS na nowo mebluje polską dyplomację..." opublikowanym w czwartek portal sugeruje, że "wbrew oficjalnym komunikatom, rezygnacja ambasadora Polski w Berlinie prof. Andrzeja Przyłębskiego została wymuszona zarówno przez kierownictwo PiS, jak również przez centralę MSZ".

Szef rządu do artykułu Onetu odniósł się we wpisie na Facebooku.

"Wróciłem właśnie z Berlina, gdzie miałem okazję — zarówno z ustępującą Kanclerz Angelą Merkel jak i jej następcą Olafem Scholzem – omówić sytuację na polsko-białoruskiej granicy i szerszy kontekst polityczny. Rozmawialiśmy na temat agresywnych działań naszych wschodnich sąsiadów oraz zagrożeń dla europejskiego bezpieczeństwa. Nasze stanowisko spotkało się ze zrozumieniem strony niemieckiej. W drodze powrotnej przeczytałem artykuł w serwisie onet.pl poświęcony zmianom w naszej dyplomacji" - napisał szef rządu.

"Przykro to pisać, ale to niestety mieszanka domysłów, półprawd lub po prostu kłamstw, które – co staje się już niestety standardem – oparte są o tzw. +anonimowe+ źródła" - dodał premier.

"Ocena pracy profesora Andrzeja Przyłębskiego – zarówno moja jak i Ministra Spraw Zagranicznych - jako ambasadora RP w Niemczech była i pozostaje bardzo wysoka" - podkreślił Morawiecki.

Jak dodał, "kadencja ambasadora Przyłębskiego już dawno dobiegła końca, ale to właśnie na prośbę MSZ pan ambasador kontynuuje nadal swoją misję w Berlinie, mimo oczywistych niedogodności spowodowanych względami rodzinnymi".

Premier zaznaczył, że "dla naszej dyplomacji placówka w Berlinie ma strategiczne znaczenie". "Obsadzenie ambasady RP w Niemczech dyplomatą tak wszechstronnie wykształconym i doświadczonym jest dużym wyzwaniem, ale jestem przekonany, że wkrótce będziemy mogli zaprezentować odpowiednich kandydatów" - podkreślił.

"W odróżnieniu od +anonimowych źródeł+ z tekstu redaktora onetu podpisuję się pod powyższymi wyjaśnieniami z imienia i nazwiska" - dodał Morawiecki.

W sprawie ambasadora Przyłębskiego oświadczenie wydał też prezes PiS Jarosław Kaczyński. "W związku z artykułem w Onecie pt. +PiS na nowo mebluje polską dyplomację...+ na temat pracy Pana Profesora Andrzeja Przyłębskiego w Berlinie informuję, że kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości bardzo wysoko ocenia jego działania w czasie pełnienia misji ambasadora w Niemczech. Decyzję o rezygnacji Pan Ambasador podjął osobiście i odbędzie się ona w terminie przez niego wybranym" - napisał.

Artykuł skomentowało także MSZ. "W odpowiedzi na nieprawdziwe doniesienia medialne informuję, że Ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec prof. Andrzej Przyłębski zwrócił się w dniu 25 października br. do Ministra Spraw Zagranicznych z prośbą o zwolnienie go z pełnionej funkcji z dniem 31 stycznia 2022 r. Prośbę uzasadnił względami osobistymi. Minister Spraw Zagranicznych, bardzo wysoko oceniając pracę Pana Ambasadora, z żalem przyjął jego prośbę" - napisał w oświadczeniu rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

kgr/