Kukiz'15 zgłosił Józefa Brynkusa do Komitetu Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości

2017-07-28, 18:13 aktualizacja: 2018-09-26, 21:47
 Poseł Ruchu Kukiz'15 Józef Brynkus Fot. PAP/Leszek Szymański
Poseł Ruchu Kukiz'15 Józef Brynkus Fot. PAP/Leszek Szymański
Klub Kukiz'15 zgłosił posła Józefa Brynkusa do Komitetu Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości - poinformował PAP poseł Jakub Kulesza. W pracach Komitetu udział weźmie też m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i Dariusz Klimczak (PSL); udziału w Komitecie odmawia Nowoczesna.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 27 kwietnia ustawę, która zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera. Ustawa zakłada, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.

Kukiz'15 zgłosił do Komitetu Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości Józefa Brynkusa.
Poseł powiedział PAP, że jest przygotowany do prac w Komitecie. "Jestem historykiem, moja specjalność to historia XX wieku, posiadam stosowne przygotowanie pod względem merytorycznym oraz organizacyjnym" - podkreślił poseł Kukiz'15.

PO w pracach Komitetu będzie reprezentowała prezydent Warszawy - poinformował PAP rzecznik partii Jan Grabiec. "Szef partii Grzegorz Schetyna zgłosił Hannę Gronkiewicz-Waltz, jako wiceprzewodniczącą partii i prezydent stolicy" - podkreślił.

PSL będzie reprezentował w Komitecie wiceszef partii Dariusz Klimczak. "Będę zwracał uwagę na próby upolitycznienia obchodów; będę bronił obiektywizmu" - zadeklarował Klimczak.

PAP nie udało się ustalić, kogo do Komitetu zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość.

Uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości odmawia Nowoczesna. Według lidera Nowoczesnej Ryszard Petru, prezydent, który przygotował projekt ustawy, chce "upartyjnić święto narodowe".

Celem ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP jest stworzenie ram organizacyjnych, które umożliwią przygotowanie uroczystości odbywających się w latach 2017-2021.

Zająć ma się tym właśnie Komitet złożony z najwyższych władz Rzeczypospolitej, w tym prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, premiera i wskazanych w ustawie członków Rady Ministrów, Pełnomocnika Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Po wyrażeniu zgody przez właściwy organ partii lub ugrupowania, udział w pracach Komitetu wezmą przedstawiciele partii politycznych lub ugrupowań, które tworzą klub parlamentarny albo poselski w Sejmie, oraz tych, które w Sejmie obecnej kadencji nie są reprezentowane, lecz którym przysługuje subwencja z budżetu państwa. (PAP)

mrr/ par/