Minister Tchórzewski dla "Naszego Dziennika": decyzja o atomie w tym roku

2017-10-20 08:15 aktualizacja: 2018-10-05, 20:33
Warszawa, 20.06.2017. Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas gali II edycji Konkursu "Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie", 20 bm. w Warszawie.
 Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 20.06.2017. Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas gali II edycji Konkursu "Polski Przedsiębiorca 2016 Gazety Polskiej Codziennie", 20 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Sądzę, że ta decyzja musi być podjęta w tym roku - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" pytany o to, kiedy możemy spodziewać się decyzji co do energetyki jądrowej w naszym kraju.

Minister dodał, że "prowadząc rozmowy z Komisją Europejską, aby uzyskać formalną zgodę na utrzymanie w naszym miksie energetycznym węgla jako źródła energii - i to w znacznym stopniu, bo mówimy o 50 proc. udziału w 2050 r. - musimy zapewnić spadek emisji CO2. Bez energetyki jądrowej tego spadku nie osiągniemy".

Piątkowy "Nasz Dziennik" zapytał, czy powstanie elektrowni atomowej w Polsce jest już przesądzone? Szef resortu energii odpowiedział: "Jesteśmy nawet w sytuacji pewnej konieczności. To są oczywiście duże koszty, także olbrzymie wyzwanie cywilizacyjne. Ale musimy i zrobimy to dla równowagi w kraju. Polska musi się równomiernie rozwijać i żadne środowiska nie mogą na tym cierpieć. Jeżeli zaczęlibyśmy głębiej odchodzić od węgla, to mielibyśmy do czynienia z kryzysem cywilizacyjnym na Śląsku. Nie możemy sobie na to pozwolić. Powinniśmy pamiętać o tym, że to społeczeństwo na Śląsku musi tak samo normlanie żyć jak pozostała część Polski". (PAP)

nmk/ amac/