Premier: w polskich szpitalach leczymy rannych na froncie żołnierzy ukraińskich

2022-04-15 10:38 aktualizacja: 2022-04-15, 13:40
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/	Maciej Kulczyński
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/ Maciej Kulczyński
Dziś w polskich szpitalach leczymy rannych żołnierzy ukraińskich - mówił premier Mateusz Morawiecki. Dodał Polska jest gotowa, by w przypadku nasilenia walk na Ukrainie, przygotować osobne transporty dla Polaków, chcących w szybki sposób przemieścić się z terenów zachodniej Ukrainy do RP.

Szef rządu w trakcie konferencji prasowej we Wrocławiu był pytany o możliwość sprowadzania Polaków mieszkających na Ukrainie do kraju, w sytuacji eskalacji inwazji.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że dla "naszych rodaków uciekających z Ukrainy już dzisiaj przygotowaliśmy bardzo wiele udogodnień, możliwości normalnego funkcjonowania w Polsce". "Oni są też częścią tej wielkiej fali uchodźców, która do nas trafiła, ponad 2,5 milionów ludzi" - zauważył.

Premier: już dzisiaj leczymy rannych żołnierzy

Zapewnił, że poprzez polskie konsulaty oraz bezpośrednią działalność rządu i agend rządowych cały czas jest kontakt z Polakami, którzy potrzebują pomocy.

"Jesteśmy gotowi, aby w przypadku nasilenia walk na Ukrainie przygotować osobne transporty dla wszystkich tych, którzy będą chcieli w szybki sposób przemieścić się z terenów zachodniej Ukrainy do Rzeczypospolitej" - zadeklarował.

Premier powiedział ponadto, że w polskich szpitalach "już dzisiaj leczymy rannych żołnierzy, tutaj oczywiście są to osoby pochodzenia polskiego, ale są to obywatele Ukrainy najczęściej, ci którzy zostali ranni na którejś z linii frontu. Albo północny front, czyli Charków, Kijów, Sumy, albo front wschodni - Donbas, albo południowy - Mariupol, Chersoń" - mówił.

"Dziś już w polskich szpitalach leczymy rannych żołnierzy ukraińskich" - dodał premier. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski, Piotr Doczekalski

dsk/