Mucha: referendum ws. konstytucji mogłoby być dwudniowe

2017-11-15 12:25 aktualizacja: 2018-09-26, 19:30
Pełnomocnik prezydenta ds. referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji, zastępca szefa KPRP Paweł Mucha podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Pełnomocnik prezydenta ds. referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji, zastępca szefa KPRP Paweł Mucha podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wolą prezydenta Andrzeja Dudy jest, by referendum ws. konstytucji odbyło się w 100-lecie niepodległości - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego referendum mogłoby być dwudniowe i odbywać się 10 i 11 listopada 2018 r.

"Nie jest to decyzja przesądzona, ale prezydent ją rozważa i jest to bardzo prawdopodobne" - podkreślił zastępca szefa kancelarii na konferencji prasowej w środę, dopytywany o datę referendum.

"Inicjatywa pana prezydenta polega na tym, by Polacy wypowiedzieli się, co do kierunków zmian konstytucji i by ta wypowiedź była wypowiedzią wiążącą" - podkreślił Mucha, który jest pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji.

Minister zapowiedział, że 22 listopada w Warszawie odbędzie się kolejna debata ws konstytucji z udziałem prezydenta Dudy, tym razem dotycząca spraw związanych z polską wsią.

"Prezydent prowadzi dialog z narodem" - powiedział Mucha. Jak zaznaczył, esencją tego dialogu są otwarte spotkania regionalne. Według niego kolejne spotkania odbędą się jeszcze w tym roku w Krakowie (24 listopada), Olsztynie (27 listopada), Bydgoszczy (1 grudnia), Wrocławiu (4 grudnia) i Opolu (15 grudnia).

Według Muchy spotkania odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich. "Chcemy, by w tych spotkaniach wzięło udział jak najwięcej obywateli. Prezydent chce wsłuchać się w głos Polaków" - podkreślił.

Do tej pory odbyło się siedem spotkań ws. zmian w konstytucji: w Rzeszowie, Szczecinie, Kielcach, Poznaniu, Toruniu, Katowicach i Gdańsku. Według pełnomocnika ds. referendum, konsultacje społeczne będą podstawą sformułowania pytań we wniosku o referendum, który prezydent skieruje do Senatu. Mucha sugerował, że wystąpienia do Senatu można się spodziewać przed wakacjami 2018 r.

Według ministra wolą prezydenta jest, by referendum ws. zmian konstytucji odbyło się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Mucha zaprezentował też nowy logotyp kampanii informacyjnej "Wspólnie o Konstytucji".

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. (PAP)

Autor: Magdalena Cedro

TEMATY: