USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela

2017-12-06 20:30 aktualizacja: 2018-10-05, 21:02
US President Donald J. Trump speaks to the media during a Cabinet meeting at the White House, Washington, DC, USA, 06 December 2017.  EPA/KEVIN DIETSCH / POOL 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / KEVIN DIETSCH / POOL
US President Donald J. Trump speaks to the media during a Cabinet meeting at the White House, Washington, DC, USA, 06 December 2017. EPA/KEVIN DIETSCH / POOL Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / KEVIN DIETSCH / POOL
Prezydent Donald Trump oświadczył w środę, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Powiedział, że Izrael ma prawo decydować o swojej stolicy. Wskazał, że w Jerozolimie znajduje się izraelski parlament i Sąd Najwyższy.

Trump zastrzegł, że USA nie zajmują stanowiska w kwestiach dotyczących ostatecznego statusu Jerozolimy. Podkreślił wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

Netanjahu: decyzja Trumpa to "historyczny przełom"

Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela to "historyczny przełom" - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Premier wezwał również inne kraje do tego, by poszły za przykładem USA i przeniosły swoje ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Hamas: Trump otworzył "bramy piekieł"

Palestyński Hamas ogłosił po wystąpieniu prezydenta USA, w którym uznał on Jerozolimę za stolicę Izraela, że Donald Trump otworzył "bramy piekieł". Organizacja Wyzwolenia Palestyny oceniła, że decyzja ta "niszczy" szanse na dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu.

Radykalny Hamas wezwał wcześniej do masowych protestów w związku ze zmianą statusu Jerozolimy. (PAP)

fit/ az/ kar/ ndz/

TEMATY: